
Пациентите настояват за нови апарати, качествени разтвори, комфортни болнични зали. Диализните центрове в страната са 62 и работят почти без почивка. Всеки ден се развалят апарати, влагат се пари за резервни части, а е по-лесно да се купят нови апарати, смятат те и се аргументират: "Ние живеем благодарение на апаратите".
Зам.-министърът на здравеопазването Матей Матеев обясни, че министерството търси капитали за центровете чрез публично-частно партньорство. Клиниките ще бъдат отдадени на концесия.
Надявам се, че до шест месеца ще имаме избор на изпълнители на концесионери, отбелязва Матеев.
Докато приключи процедурата по отдаване на диализните центрове на концесия, ситуацията в клиниките няма да се промени. Тя не може да бъде променена с вълшебна пръчица за едни момент. Ние сме се подготвили до влизането на тази нова процедура, да функционира системата, каза още зам.-министър Матеев.
Пациентите останаха разочаровани от срещата в министерството. В България болните, които живеят на хемодиализа са повече от 3000. По данни на болните за последните няколко години смъртността сред тях е достигнала до 15%.