Изграждането на паметника се опира върху принципа на реципрочността в дипломатическите отношения между две държави, в случая между България и Турция. Така от Националния комитет за възстановяване на войнишките паметници аргументираха идеята си, около Шипка да има паметник на турски войници.

"Нашата идея е да дигнем паметна плоча или паметник на българските войници при Одрин 1913 в Междусъюзническата война, местонстта Айвазбаба. Това няма да стане, ако не се почете паметта на турските войници", каза Здравко Зафиров - зам.-кмет по обществения ред и сигурност на Пловдив и председател на Националния комитет за възстановяване на войнишките паметници.

Професор Георги Марков определи идеята като "бартерна сделка между политици" и припомни, че армията на Сюлейман паша е опожарила Стара Загора, Калофер, Карлово и Сопот.

"Ако става дума за международни отношения, вече тези господа правят нови сделки с държави от НАТО, да не забравяме, че и Русия има думата. Така че, ако искаме да подобряваме българо- гръцките, българо-турските отношения, да не забравяме българо-руските отношения. Смятате ли, че ще се издигне паметник на Сюлейман до Шипка и че руснаците ще останат безучастни?", коментира проф. Георги Марков.

Директорът на Военноисторическия музей подкрепи идеята за издигане на паметника. По думите на Петко Йотов, историята не може да се промени и паметникът не може да направи това:

"Паметникът възпитава, мили хора, независимо на кого е. В случая, пред смъртта всички са равни."

От Националния комитет за възстановяване на войнишките паметници вече са представили идеята си пред генералния консул на Турция и пред турския военен аташе у нас.