За приемането на промените бяха нужни 3/4 от гласовете на 220 присъстващи депутати. Против поправките в Конституцията гласуваха ДСБ, ОДС, Атака и независимата Стела Банкова. Единственият, който се въздържа бе Тодор Батилов от Атака.

Независимо от видимите и понякога драматични противоречия в юридическите лобита в управляващата коалиция всички депутати от мнозинството подкрепиха промените.

В пленарната зала мястото на лидера на ДПС Ахмед Доган остана празно. Волен Сидеров също го нямаше. А сините лидери Иван Костов, Надежда Михайлова и Петър Стоянов бяха на заседание на Европейската народна партия в Рим.

Конституцията вече дава право на министъра на правосъдието да проверява организацията по образуването, движението и приключването на делата. Имунитетът на депутатите ще може да бъде свалян и за леки престъпления. Вече се допуска и разрешение за възбуждане на наказателно преследване и при писмено съгласие на депутат. Парламентът може да поиска от президента освобождаването на тримата висши магистрати при накърняване престижа на съдебната власт.

Миналата седмица министърът по европейските въпроси Меглена Кунева огласи становище на евроексперти, които предупреждават, че може да бъде задействана предпазната клауза по глава Правосъдие и вътрешен ред. Техните опасения са свързани и с някои текстове от промените в Конституцията, които определят правосъдния министър като контролиращ съдебната власт и предвиждат отчетност на висши магистрати пред депутатите.

В резултат, въпреки възраженията на част от опозицията, депутатите от мнозинството се договориха за някои редакционни промени в поправките на Kонституцията преди третото четене. Изменен беше текстът, според който министърът на правосъдието контролира дейността на съдебната власт. Думата "контролира" беше сменена с "проверява".

"Поправките в Конституцията може да бъдат един от факторите да се задейства предпазна клауза, но като цяло, наближава финалната права на присъединяването на България към Европейския съюз". Това заяви в парламента днес, веднага след третото гласуване на промените в Българската конституция, Джефри ван Орден - докладчик за България в Европейския парламент.

“Има редица предпазни клаузи, които могат да бъдат задействани. Въпросът дали тези предпазни клаузи ще се задействат зависи от различни фактори. Поправките в Конституцията може да са един от тези фактори, заедно с това има и други. Все пак аз мисля, че България разбира необходимостта от продължаване на мониторинга”, заяви Джефри ван Орден.

Има вероятност Брюксел отново да недоволства от одобрените промени, защото са останали текстовете, които прекратяват предсрочно пълномощията на висшите магистрати, т.е. законодателната власт се бърка в съдебната.Остават и текстовете, по които министърът на правосъдието ще предлага бюджета на съдебната власт, т.е.изпълнителната власт ще може да контролира независимата съдебна.

Според синята опозиция в парламента поправките в Конституцията са проформа и няма да ни помогнат по време на мониторинга за членството ни в Евросъюза.