Преките преговори между Белград и Прищина започват днес. Министрите от Контактната група изтъкнаха, че решението трябва да бъде потвърдено от Съвета за сигурност на ООН. Те смятат, че бързото решаване на статута е от ключово значение за стабилността и сигурността на Западните Балкани и на цяла Европа.

Външните министри подкрепиха оценката на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, че статуквото в областта не може да се запази.

Съгласно Резолюция 1244 от 1999 г. Косово е под администрацията на ООН, но остава част от сръбската държава. Властите в Прищина настояват за независимост, докато Белград е склонен само на широка автономия.

Неясният статут на Косово

се отразява тежко върху икономиката на областта. Основната причина за това е липсата на доверие у чуждестранните инвеститори.

Областта е сред най-бедните в Европа. Безработицата обхваща почти 50% от населението. Въпреки икономическия растеж от 3% за 2006 г., по данни на ООН броят на безработните нараства с около 30 хил. всяка година.

Според експертите фактът, че Косово е сред областите с най-голям естествен прираст няма да промени тежката икономическа ситуация. Причината е черният пазар и увеличаването на престъпността, които отблъскват чуждестранните инвеститори. Голяма част от населението укрива данъци, като се препитава с пари, изпратени от близки, работещи в чужбина.

След края на войната през 1999 г., в Косово все още не е намерен стабилен доставчик на електричество и сривовете в системата са ежедневие. Вносът превишава двойно износа, което също се отразява на чуждестранните инвестиции. Косово няма право на заеми от международните организации, тъй като не е държава.

"Неопределеният статут на Косово е причина за много проблеми в икономиката ни, защото има много потенциални инвеститори, които все още се колебаят. Неустановеният статут се превърна в пречка и за влизането ни в отношения с международни финансови институции. Това означава, че Косово не може да получи достъп до дългосрочни проекти и усвояване на фондове за развитие. Така нашата икономика представлява малък интерес за инвеститорите", обяснява Бесим Беяаж, председател на Търговската камара в Косово.

Решението за статута на областта ще осигури на региона около 1 млрд. евро под формата на приватизационни проекти.