Това съобщиха френското издание "Матен" и Франс прес. Очаква се докладът така и да не разсее мистерията около ролята, която Сесилия Саркози, по онова време първата дама на Франция, изигра в освобождаването на медиците.

Българските медици, които прекараха 8 години в либийски затвор, днес ще посетят Националното събрание и сената на Франция. По случайно съвпадение, в същото време във френския парламент ще бъде представен доклада на специалната комисия, която разследва обстоятелствата по освобождаването на медиците ни.

Въпреки различните спекулации, не се очаква докладът да разкрие негативни страни в ролята на Франция и на Сесилия Саркози, както и на държавата Катар за освобождаването на българските медици.

Председателят на разследващата парламентарна комисия, социалистът Пиер Московиси неведнъж призова Сесилия Саркози да даде показания пред парламентаристите. Елисейският дворец обаче се противопостави на тези призиви.

Членовете на комисията от президентската партия Съюз за народно движение (СНД), също отхвърлиха призивите на своите колеги социалисти. И тъй като депутатите от СНД имат мнозинство в разследващата комисия, госпожа Саркози не бе изслушана.

При изслушванията на различни свидетели обаче излезе наяве, че Сесилия Саркози наистина е изиграла важна роля в освобождаването на медиците. Главният секретар на Елисейския дворец Клод Геан заяви, че именно тя е имала среща на четири очи с Муамар Кадафи на 23 юли, на която в последния момент е изтръгнала от либийския лидер съгласието му медиците да бъдат освободени.

Докладът днес ще бъде представен от докладчика на комисията Аксел Понятовски от СНД. Той е и председател на френската парламентарна комисия по външните работи. Вчера той заяви, че докладът ще покаже, че няма нищо скрито във връзка с ролята на Франция за освобождаването на медиците.

Пред комисията бившият представител на ЕС в Либия Марк Пиерини преди време каза, че преговорите между Париж и Триполи за доставка на оръжия и за сътрудничество в ядрената енергетика са били решаващият елемент в освобождаването на българите.

Освобождаването на медиците с участието на Франция предизвика полемика сред французите за ролята, изиграна от Париж, особено след като броени дни след освобождаването на българите Никола Саркози отиде в Либия и сключи големи сделки с Либия. Полемиката се разрасна, когато през декември либийският лидер Муамар Кадафи посети Франция.

В началото на януари по тази тема интерес предизвика и биографичната книга за Сесилия Саркози "Раздели", в която двамата френски журналисти Микаел Дармон и Ив Дьоре твърдят, че българските медици са били освободени от либийския затвор със сила благодарение на операция на командоси, ръководена от тогавашната първа дама. Тези твърдения бяха опровергани от френското президентство.

Разследването на парламентарната комисия няма да разкрие каква е ролята на Катар в освобождаването на българите. Париж и ЕС благодариха на емира на Катар, но не предоставиха повече информация. Твърди се, че емирството е осигурило милионите долари, платени като компенсации на семействата на заразените с вируса на СПИН либийски деца. Посланикът на Катар във Франция не отговори на поканата от анкетната комисия да предостави
информация.

Очаква се днес депутатите от Социалистическата партия, които членуват в анкетната комисия, да се въздържат да гласуват доклада в знак на протест, че Сесилия Саркози не можа да бъде изслушана в хода на разследването.

Днес френската организация "Да излезем от ядрената енергетика", която обвинява Никола Саркози, че е "спазарил" свободата на българите в замяна на ядрено сътрудничество на Франция с Либия, също ще представи доклад по случая с освобождаването на медиците.


Френската парламентарна комисия, разследваща освобождаването на българските медици в Либия, предлага в доклада, който ще представи днес, в Европейския съюз да бъде създаден механизъм за реагиране и солидарност в случаи на взимане на заложници. Това съобщи вестник "Монд" в електронното си издание.

В доклада са разгледани цялостната проблематика, хуманитарната драма, съдебният процес и отношението към българските заложници, мобилизацията в ЕС, действията на Франция преди и след избирането на Никола Саркози за президент, обстановката в Либия, освобождаването на медиците и развитието на френско-либийските отношения, пише "Монд".

Един от депутатите в 30-членната комисия изрази съжаление, че не са били изслушани бившата първа дама Сесилия Саркози, сина на либийския лидер Муамар Кадафи - Сейф ал Ислам и представител на Катар. "Има различия по въпроса кои са били решаващите фактори за освобождаването, за което сякаш се приписва прекалено голяма слава на президента Саркози", цитира "Монд" друг член на комисията.