Квартетът изтъкна, че съществува силно противоречие между дейността на въоръжените групировки и милициите и създаването на държава. Посредниците приканиха всички страни да зачитат резултатите от изборите, както и палестинския конституционен процес. Стотици привърженици на Хамас се стекоха по улиците в центъра на град Газа след официалното обявяване на резултатите от парламентарните избори, за да отбележат победата на движението.

Представители на въоръженото крило на Хамас - Бригадите Езедин ал Касам седяха на покривите на автомобилите си и стреляха във въздуха с автомати. В същото време стотици въоръжени членове на движението Фатах на президента Махмуд Абас също излязоха по улиците и приканиха президента и лидери на движението да подадат оставка. Израел отказа да води каквито и да е преговори с палестинска власт, която е съставена от терористична организация, приканваща за унищожението на еврейската държава.

Твърдолинейната позиция на ислямистите спрямо еврейската държава се приема като непреодолима пречка пред мира. От своя страна лидерите на Хамас призоваха международната общност да приемат новите реалности.

Стотици привърженици на Фатах поискаха оставката на ръководството на организацията. Водещата през последните десетилетия формация получи едва 43 депутатски мандата. В същото време хиляди членове на Хамас ликуваха след обявената изборна победа, която им дава 76 места в 130 местния парламент.
“Това е лошо за мира, лошо е за нашето общо бъдеще. За мирното бъдеще на палестинци и израелци, за нашите и техните деца, Хамас трябва да бъдат спрени. Израел иска да има защитени граници и палестинците трябва да каже на Хамас да изоставят политиката на терор и искането Израел да бъде унищожен. Ако те го направят, мир ще има. Ако не - ние трябва да се защитаваме сами”.

Въпреки че израелските власти изключват възможността за преговори с Хамас, изследване показа, че половината от израелците са за преговори, а 43 процента са против.
Много хора ще очакват с интерес да видят какъв избор ще бъде направен от Хамас през следващите дни. Но нашето убеждение е, че това е терористична организация, тя трябва да бъде третирана като такава докато не получим доказателства в противното.

Хамас от своя страна завиха: “Тези условия са неприемливи. Защо ние да се разоръжаваме, докато Израел да използва срещу нас изтребители Ф-16, хеликоптери Апачи и бомби с голям калибър, докато застрашава нашата независимост и се говори за нова окупация на Газа? Тогава защо, защо? За да задоволим Америка? Ако изпълним желанията на Америка, това няма да ни донесе никаква полза”.

Лидерите на Хамас заявиха, че въпреки различията с президента Махмуд Абас, те ще работят с него като законен президент на палестинската автономия.

Президентът пък заяви, че ще продължи да работи за мирното решение на палестинско-изреалския конфликт, което е в основата на неговата програма. Той изрази също увереност, че политическите различия с Хамас няма да пречат на сътрудничеството в името на бъдещето на палестинската нация. Политическото партньорство между президент и бъдещото правителство ще бъде обсъдено в близките дни в разговори между Абас и Хания.

Прогнозите са, че правителството на Хамас ще поеме грижата за вътрешната политика и социалната сфера, а президентът ще запази отговорността за международните отношения и мирния процес.