Картината на Ернст Людвид Кирхнер се нарича "Улична сцена в Берлин". Рисувана е през 1913 година и беше продадена на търг в Ню Йорк за 38 милиона и 100 хиляди долара. Още преди търга гласове в Германия се обявиха против продажбата.

От берлинския Брюке музеум, където тя е била съхранявана до миналото лято, изразиха остро недоволство и обещаха "съдебни неприятности" на новия й собственик - нюйоркската Нойе Галери. Специалистите твърдят, че тя е била изнесена незаконно от страната.

Около собствеността на творбата се водят спорове още от месец юли. Тогава берлинските власти наредиха на Брюке музеум да предаде заграбената от нацистите картина на наследниците на някогашните й собственици. Тъкмо те обаче решиха да я подложат на търг.

На вчерашната разпродажба "Кристис" предложи още три платна с подобна съдба и вече върнати на тези, които са ги притежавали преди Втората световна война. Сред тях беше портретът "Адел Блох Бауер - 2", рисуван от австриеца Густав Климт. Първият портрет от тази поредица на художника постигна рекордна цена на търг през лятото - също в Ню Йорк.

В търга на произведения на модерното изкуство се получи и друго недоразумение. Пикасо от "синия период" на испанския художник бе "голямата надежда", която остана неосъществена. Продавачът на портрета на Анхел Фернандес де Сото се оттегли. Британският композитор Андрю Лойд Уебър направи това след като в продължение на 11 часа оспорваше коректността на заглавието на картината. От “Кристис” опитаха да се оправдаят.

Едуард Долман – директор: “Мисля, че спорът за това название на Пикасо е безпочвен. Нямахме време да изясним този въпрос преди продажбата.”

Скандалните недоразумения в "Кристис" не са отскоро в 240-годишната й история. Само за последната година и половина аукционната къща натрупа поне три големи скандала. В началото на 2005-а италианската полиция спря продажбата на платно, откраднато от галерия в Рим.

През август тази година "Кристис" се опита, но не успя, заради намесата на Москва, да продаде картини, откраднати от Руския държавен архив.