"Демократи за силна България" от своя страна предложиха промяна в Наказателния кодекс, за да може тези, които не разсекретяват архивите с изтекъл срок на защита, да носят отговорност за това.
Двете десни партии обясниха действията си с желание да подпомогнат премиера, който в петък заяви в парламента, че иска отваряне на досиетата. С подписа на Надежда Михайлова и на останалите 10 депутати на СДС, официално бе внесено предложението Закона за защита на личните данни да не бъде прилаган за данни за дейността на сътрудници на бившата Държавна сигурност. Според сините, именно това е оправданието, с което МВР не предава архивите.
"Аз лично и моите колеги от СДС не вярваме в искреността на министър-председателя. Ето защо тази поправка в Закона за личните данни е, така да се каже, пробният камък за това управляващо мнозинство и за този министър-председател", заяви Йордан Бакалов от СДС.
Проектопромяната на "Демократи за силна България" е в Закона за защита на класифицираната информация и предвижда пълно разсекретяване на оперативния и служебен архив на Държавна сигурност.
"Всички документи, всички документи. Ние смятаме, че няма документи на бившата Държавна сигурност, които в момента да имат отношение към нашата национална сигурност", посочи Йордан Соколов от "Демократи за силна България".
"Демократи за силна България" предлага още промяна в Наказателния кодекс, за да може да бъде търсена наказателна отговорност от ръководителите на институции, които не разсекретяват документи с изтекъл срок на защита. Като пример за такъв ръководител те посочиха вътрешния министър.
