
Защо българите стават добри шахматисти и шампиони?
Според едни отговорът на този въпрос може би се крие във факта, че още през 9 - 10 век българите са играли шах, или пък, че сме единствената държава в Европа, където са се играли две разновидности на шаха.
Всички експерти обаче са категорични, че играта на шах тренира ума и затова е предпочитан спорт за бизнесмени, държавници и политици.
Успехите на българския шахмат не идват на гола поляна, смята председателят на българската федерация по шахмат Стефан Сергиев. Според него връзката на българина със шахмата датира от дълбока древност. Една от хипотезите, е че шахматната игра е пренесена от прабългарите по нашите земи.
В България са се играли уникалните за Европа две разновидности на шаха, а първите запазени партии са от 1844, от Русе, родния град на настоящия световен шампион.
Стефан Сергиев смята, че българите имат афинитет към този спорт. Така твърди и бившият вицепремиер и депутат Петър Жотев, изоставил политиката и бизнесът за сметка на шаха.
"Българинът е добър индивидуалист, лошо работи в екип, това съм го виждал много пъти в предишното ми амплоа, но като е индивидуалист работи много"
В кариерата си на управник Жотев признава че шахът му е помагал много,защото играта на шах дава възможност да надникнеш много лесно в това което става в "кратунката на другия", ако е противник или да разбереш по-добре партньора.
Добрите шахматисти казват, че в шаха както и в политиката е добре да не се самозабравяш иначе те очаква "цунгцванг" или ситуация, в която с всеки следващ ход положението ти се влошава и така до мат.