
Министърт на отбраната Николай Свинаров уточни, че два пъти, на оперативни заседания, правителството е обсъждало възможнвата подкрепа на България за втората резолюция.
"В момента още не сме отишли на схема на гласуване, правим предварителна подкрепа като възможност за мотивация и на други страни-членки на Съвета за сигурност", уточни министърът на отбраната.
Според правителствения говорител Димитър Цонев, позицията на Министерския съвет за подкрепа на втората резолюция за Ирак няма да се обсъжда в парламента, но ако президентът реши да свика КСНС, там може да се дискутира. Цонев е на мнение, че Георги Първанов е запознат с инструкциите, които е получил постоянният ни представител в ООН Стефан Тафров за българска подкрепа на новата резолюция за Ирак.
СДС призова президента да свика Консултативния съвет по национална сигурност за изработване на единна позиция по предстоящото гласуване на втора резолюция за Ирак. Мотивът на сините е, че липсва единство между институциите и политическите сили.
Президентът трябва да заеме ясно становище за декларираната от България подкрепа за резолюцията на Съединените щати, Великобритания и Испания, а премиерът да мотивира решението на кабинета за подкрепа на тази резолюция. СДС очаква и от другите политически сили ясна позиция по втората резолюция за Ирак.
"Има някакви изразени позиции, но когато тези позиции се променят многократно, нека си припомним само как БСП от Рибарица изпрати български войници на предната линия, а 2 седмици по-късно от "Позитано" 20 ги прибра обратно, нещата не са много ясни", заяви Емануил Димитров, заместник-председател на СДС.
Още миналата седмица СДС изрази подкрепа за втората резолюция. След разговори с бившите държавни секретари на Съединените щати Хенри Кисинджър и Мадлин Олбрайт, днес лидерът на СДС Надежда Михайлова заяви Ню Йорк, че е необходима консолидирана българска подкрепа за предложената от Вашингтон, Лондон и Мадрид резолюция.