В клиниката на професор Бобев до сега са извършени 86 трансплантации на стволови клетки. След седмица предстои да бъде извършена трансплантация на костен мозък от дете на година и 6 месеца на неговата 10-годишна сестричка.

"Това е първата у нас трансплантация, при която ще се използва костен мозък, а не периферни стволови клетки", посочи проф. Драган Бобев. 

Костно-мозъчните трансплантации са необходими за лечение на тежка форма на левкемия и други туморни заболявания

"Донорната трансплантация е да се каже рационалния метод, който се оказва животоспасяващ за редица злокачествени заболявания в детска възраст", обясни проф. Бобев.

Досега този вид трансплантация е правена при донор и реципиент, които имат пряка роднинска връзка.

Един от съвременните методи за костно-мозъчна трансплантация е използването на кръв от пъпната връв, в този случай не е необходимо да има пълна съвместимост между донора и реципиента.

"Една кръв, която остава неизползваема, може да стане донорен пул и този донорен пул го използваме за костно-мозъчна трансплантация от елементите, които съдържа пъпната връв при новородените", разясни проф. Драган Бобев. 

В клиниката постъпват за лечение деца с тежки заболявания. Много от тези деца могат да бъдат излекувани, ако се създаде донорска банка.

Това е програма, която тепърва се разработва за търсене на подходящи донори извън фамилията, защото само в 20 процента от случаите може да се намери съвместим донор от семейството.