След 17 години обществени дебати в Германия, днес в Берлин бе открит най-големият в Европа паметник на Холокоста. Денят отново породи спор - дали мемориалът трябва да бъде само в памет на убитите 6 милиона евреи или на всички жертви на нацисткия режим.

"Днес откриваме мемориал, за да почетем най-жестоките, най-отвратителните престъпления на нацистка Германия, опитала да унищожи цял един народ. Този паметник е посветен на убитите евреи в Европа", заяви волфганг Тирзе, председател на Бундестага.

"Със смирение приемам честта, която ми предоставяте и съм изпълнена с отговорност за това, че съм гласът на шест милиона убити евреи, милион и половина от които бяха деца. Аз съм и гласът на малкото щастливци - оцелелите. Аз, единствена от моето семейство, оцелях. Свидетел съм на непоносимите престъпления, извършени срещу човечеството", каза Сабина Ван Дер Линден - оцеляла от Холокоста.

Разлюляното житно поле - така германските медии определят най-големият монумент на Холокоста, който от днес е част от центъра на Берлин.

Само на няколко метра от Бранденбургската врата и германския Бундестаг, на площ колкото две футболни игрища са разположени 2 711 паметни плочи.

Погледнат отстрани монументът прилича на разлюляна от вятъра нива.

Паметникът няма да бъде ограден и ще бъде денонощно достъпен за посетители.

В него няма да се правят екскурзоводски разходки.

Идеята е децата да играят на воля сред бетонните блокове, а по-възрастните да намерят усамотение сред лабиринта от паметни плочи. И да усетят онова, което се е случвало по време на нацитския режим.

Подземен информационен център ще напомня за унищожаването на евреите по време на Втората световна война. Показани са и съдбите на 15 еврейски семейства.

Идеята за създаването на подобен паметник предлага публицистката Леа Рош през 1988 година. 11 години продължават обществените дискусии дали подобен паметник е нужен и дали мястото му е в сърцето на Берлин.

През 1999 година германският парламент гласува монументът да бъде построен и одобрява проекта на американския архитект Питър Айзенмен.

Разходите възлизат на 27 и половина милиона евро.

Преди две години строежът на монумента бе свързан със скандал. Разследване установи, че един от доставчиците на материал има дъщерна фирма, която е произвеждала отровния газ за камерите в концентрационните лагери, където са унищожавани евреите. Договорът бе анулиран.

В деня на откриването на монумента коментарите от Германия са, че това място ще напомня не само за евреите, а за всички убити по време на Втората световна война.