Шестнайсет хиляди изселници в Турция този месец не са получили пенсии от българската държава, съобщи лидерът на НДСП Гюнер Тахир.

Според него, причината е, че няма двустранна спогодба за взаимно признаване на трудовия стаж.

Според Тахир, всеки месец българската държава изплаща 27 хиляди пенсии на изселниците в Турция, които преди навършването на пенсионна възраст са работили у нас.

"И през последния месец 16 хиляди пенсии, например са спрени, защото НОИ не е получил декларациите които се изискват, че хората са живи", казва Гюнер Тахир.
Той смята, че този въпрос не може да остане отворен и неизбежно ще се реши във времето.

Според Тахир, на предстоящите парламентарни избори ще гласуват между 100 и 120 хиляди изселници в Турция. Официалната статистика не разполага с точния брой на емигриралите в южната ни съседка.

Според новоучредения Съюз на балканските турци, изселниците са около 550 хиляди. Този съюз има 42 хиляди членове и бе представен днес от председателя на Асоциацията за солидарност и култура на балканските турци Сейхан Тюрккан. Според Тюрккан това обединение иска да изиграе по-конкретна роля в политическия живот на България:

"Главната ни цел е да изиграем главна роля в обединението в дясното пространство."

Утре в Боровец Съюзът на балканските турци ще бъдат домакин на среща на десни партии между които ДСБ и БЗНС-Народен съюз. Сейхан Тюрккан каза, че сред поканените е и ДПС.