Честванията за Деня на храбростта ще започнат с освещаване на бойните знамена на площад "Александър Невски" от българският патриарх Максим в съслужение със знеполския епископ Николай и с духовници от храм-паметника "Св. Александър Невски". С водосвета се изразява и признателността на българските воини. По-късно на площад "Александър Батенберг" президентът и върховен главнокомандващ българската армия Георги Първанов ще приеме тържествения военен парад. На парада ще присъстват министър-председателят, председателя на НС, министърът на отбраната и други официални лица.

Поканени са военни аташета и дипломати, акредитирани у нас, депутати и граждани.

Сред официалните лица ще бъдат и бивши министри на отбраната.

Днес над хиляда потомци на тракийските българи от цялата страна ще присъстват на празника на българската църква "Свети Георги Победоносец" и в Одрин. Досега църквата в Одрин е отбелязвала храмовия си празник в първата неделя след Гергьовден, но по решение на Съюза на тракийските дружества в България празникът вече ще се чества на 6 май

Днешният празник Гергьовден, известен още като ден на храбростта,  води началото си от 1880-та година, когато с указ княз Александър Батенберг учредява орден на храбростта. Честванията са започвали с молебен и след това с церемониален марш. Гергьовденските паради са прекратени след Ньойския договор от 1919 година и са възстановени през 1936-та. Тогава денят 6-ти май става официален празник на армията.