На срещата си в Русе министрите на екологията на България и Румъния увериха, че са взети всички превантивни мерки срещу евентуално разпространение на болестта птичи грип.

Мнистърът на околната среда и водите на Румъния  Суфлина Барбу каза, че в Румъния за сега има само съмнение за птичи грип.Още не е потвърдено наличието на грипен вирус , но страната е взела всички мерки и е изпълнила всички разпоредби на Европейският съюз в тази област.Там, където се смята за огнище на болестта са убити всички птици в стопанствата , районът е под карантина , под контрол са всички влизащи и излизащи в близост до делтата на Дунава , но всичко това са превантивни мерки. 

От ветеринаро-медицинските служби в Русе и Силистра съобщават, че епизоотичната обстановка по Дунав и границата с Румъния е спокойна. Предупредени са всички кметове, гранични власти, ловно-рибарски дружинки при съмнение за зараза или симптоми на заболявания по птиците незабавно да сигнализират.

По повод съобщенията за намерени умрели птици в Плевенско от министерството на здравеопазването успокоиха, че няма място за паника. Лекарите препоръчват всеки, който влезе в контакт с диви или домашни птици, след това старателно да измива ръцете си. При термична обработка месото и яйцата на птиците са безопасни. От Съюза на птицевъдите поискаха освен вноса на сурово месо да се забрани и вноса на термично обработено птиче месо.

"България взема адекватни мерки срещу евентуалното разпространение на птичи грип в страната". Тази оценка направи днес еврокомисарят по здравеопазването и защитата на потребителите - Маркос Киприану. Той препоръча засиления контрол да продължи.

Европейската комисия финансира мерки за преодоляване на болесите по животните, осигурява техника и експертиза, но страната ни ще може да ги ползва, след присъединяването си, обясни комисарят.

И в Турция продължава унищожаването на птици в застрашените от птичи грип райони. Гръцките власти също започнаха да вземат мерки за предотвратяване на епидемия. Общо 6 хиляди птици трябва да бъдат унищожени в района на Къзъкса, в Североизточна Турция. Властите са въвели карантина в радиус 3 километра. От днес започна проверка и в периметър от седем километра, извън заразената зона.

Близо 20 хиляди птици ще бъдат изгорени в румънско село в окръг Тулча, обхванато от епидемията.

Властите отпуснаха помощи за семействата, които ще останат без домашни птици.

Забранен беше и ловът на диви птици в делтата на Дунав.

Заради опасността от разпространение на епидемията на гръцка територия, ветеринарните власти започнаха да вземат проби от 40 вида птици, от делтата на река Марица.

 

На 2 километра от румънската сухопътна граница е село Краново живеят около стотина души, предимно възрастни хора. Всички отглеждат домашни птици и признават, че ги тревожи близостта им до границата.

За случващото се в съседката ни научават от медиите. Някои се съобразяват с предупрежденията по медиите, да не пускат птиците си извън стопанствата, но повечето не знаят за тях.
С малки изключения хората не са наясно, че трябва да следят за завишена смъртност сред пернатите, нито към кого да се обърнат в случай на нужда.

Живеещите в Краново трябва да бъдат посетени от участъковия ветеринарен лекар, който да им обясни, че трябва да спазват много добра лична хигиена, да не пипат мъртви птици, ако видят такива и най-важното - да уведомят незабавно кмета на селото или ветеринарните власти.