Новият НПК въвежда наблюдаващ прокурор, премахва възможността за припокриване на работата на дознателите и на следователите, прехвърля голяма част от разследванията в МВР, въвежда нови способи за събиране на доказателства.

Проектът бе подготвен от правителството на НДСВ и ДПС, но днес бе защитаван и от БСП.

"Мразейки да губят и да им губят времето, но смятайки все пак, че на първо място България трябва да спази поетите ангажименти, дори когато ги е поемал друг без много-много да мисли", посочи Татяна Дончева от БСП.

Преди второто четене се очакват редица предложения за конкретни промени.

"Проектът не е съвършен. Като всяко човешко творение, то съдържа в себе си недостатъци. От вас зависи те да бъдат премахнати, преодолени", заяви министърът на правосъдието Георги Петканов.

Само "Демократи за силна България" не подкрепиха кодекса и призоваха да се изчака решението на Конституционния съд на 1-ви септември, за да се види какви промени в конституцията може да направи обикновено Народно събрание.

"Неуместен по време, абсолютно безполезен като усилие, направен от хора, които са се провалили в противодействието на престъпността, и несъздаващ административен и институционален потенциал с престъпността. Това е законопроектът, който вие ни карате да подкрепим", коментира Иван Костов, председател на "Демократи за силна България".

Почти всички депутати признават нуждата от конституционни промени. В изказване от трибуната ситуацията в съдебната система бе описана така - че вече не само се дават пари, за да не бъде преследван един, но и се дават пари, за да бъде преследван друг.