
Птичият грип върлува в Азия от 2003 година и унищожи птицевъдството в 12 страни. От заразата починаха 45 души, работещи в непосредствен контакт със заразените птици.
"Има случаи на умрели ветеринарни лекари в Холандия, но това не е епидемия у хората. За да стане това, е необходимо вирусът да се срещне с човешкия у свинята", посочи д-р Георги Георгиев, директор на Института по екзотични и особено опасни болести.
Тогава е възможно да се получи промяна в генетичната структура на вируса и той да започне да се предава от човек на човек.
Опасенията, че може да се стигне до подобна епидемия, са породени предимно от факта, че според статистиката световните грипни пандемии избухват веднъж на 20-30 години, а последната е била преди 40, т. е. подобно нещо вече се очаква.
У нас работи план за редовно изследване на дивите птици за заразата.
"Ние правим регулярно изследване на такива проби, когато е съмнително се обръща внимание и влиза в действие биозащита 3", каза д-р Георгиев.
Биозащита 3 е най-високата степен на опасност при работа с вируси.
От вчера учени от над 20 държави обсъждат дългосрочни стратегии за справяне с опасността от птичи грип на конференцията във Виетнам.