
Решението как България ще разпределя субсидиите за земеделието бе чакано от Европейския съюз. Политическото решение от днес е, че България ще прилага схемата за единно плащане на площ. Т.е. субсидията зависи от размера на обработваната земя, а не от количеството продукция.
Европари ще получават стопанствата с минимална площ от един хектар, което е 10 декара. При трайни насаждения, зеленчуци, лозя и тютюн стопанството може и да е наполовина по-малко, т.е. 5 декара.
Минималният размер на всеки един парцел от стопанството, за който може да се получи плащане, ще бъде един декар. Това е по-малко от средното за съюза, а обяснението е, че в България земята е разпокъсана.
Правителството реши към евросубсидиите за земеделието да прибавя и 20 процента от парите, които ще получи за развитие на селските райони и така за първата година в Европейския съюз общата сума за преки плащания ще стане 441 милиона и 200 хиляди евро.
За първата година от членството България ще получи една четвърт от средните субсидии в старите членки на Евросъюза. Сумата ще нараства с по 5 % годишно, а от 2010 г. - с по 10 % годишно. Целта е през 2016 г. българските земеделци да получават колкото и колегите си в западна Европа.