
Папа Йоан Павел втори бе посрещнат и изпратен много сърдечно от присъстващите тук богомолци. Почти през цялото време се чуваха възгласи: "Свети отче, обичаме те."
Мощите на т.нар. "български папа" бяха дарени от папа Йоан Павел Втори на новостроящия се храм, посветен на монсеньор Ронкали. Светият отец почете делото на Ронкали, "който се е молил в тази катедрала и се е раздавал щедро за съживяването на католическата църква от византийско-славянски обред".
В катедралата папата короняса копие на иконата на Света Богородица Ченстохонска. Известно е, че Светият отец харесва много тази икона.
Копието съхраняват полски отци възкресенци в католическа църква от източния обред в Малко Търново. Тази икона католиците от източния обред свързват с историята на Ордена на възкресенците в България. Иконата на Ченстоховската Богородица е известна като покровителка на единството на християните.
Ченстоховската Богородица е една от най-известните славянски икони на Божията майка и от 600 години се съхранява в полски манастир. Вече 42 години църквата в Малко Търново пази нейно копие. То е подарено през 1907 година от Валенти Якубяк на българското училище в Одрин, основано от полски отци възкресенци при пристигането им в България в средата на 19 век.
Богородица е като една поклонничка, дошла от една славянска държава Полша. Тя се вписва с цялата история на възкресенците в България.
През 1928 година те са принудени да приключат мисията си в Одрин и иконата е преместена в Стара Загора. През 1960 година, по време на комунистическата власт, иконата е пренесена в Малко Търново. Градът е най-старата възкресенска енория в България. В него живят католици и православни и неслучайно тази икона се намира там.
Копието на Ченстоховската Богородица ще бъде върнато на католическата черквата в Малко Търново и ще бъде поставено в специален параклис, наречен българската малка Ченстохова. По пътя си от София за Малко Търново иконата ще спре и в други католически храмове, за да може всеки, който желае, да се поклони пред нея.