Обществената баня в Ракитово работи в събота и неделя. Около 300 души всяка седмица минават през мъжкото и женското отделение. Билетчето за възрастни струва лев и петдесет. А за вана се плаща 4 лв.
„Събличането, къпането и обличането трае 1 час. За престояване повече от час клиентът заплаща втори билет”. пише го на табели в банята. Инструкциите от табелите не важат, уверява ни обаче човекът, който се грижи за банята вече 15 години - Георги Балджиев.
В ракитовската баня душовете са пластмасови, а тасовете – пробити. За да не ги крадат. Тези кражби обаче изглеждат символични на фона на два договора.
В средата на март кметът на Ракитово разбира, че Общината трябва да плати почти 800 000 лв. Получил известие от Международния арбитражен съд при Алианс за правно взаимодействие в София. Арбитражният съд определил общината да плати на фирмата КИССИК Консулт обезщетение по два договора за ремонт на банята, които подписала бившата кметица.
„Топлопровод, водопровод, ел.част - това е предметът по единия договор”, обяснява кметът Любомир Петков и допълва, че по негово време не е видял да е направено такова нещо.
„Другият договор е ремонт на самата сграда. Не съм забелязал тук да има строително-монтажни работи. Договорите така са направени, че свърши се - не свърши се работа общината трябва да заплати два пъти по-голяма сума от стойността на самия договор. Неустойката като сума е по-голяма от договора, който е подписан”, казва градоначалникът.
В договорите е записано, че ако до два месеца след подписването им, Общината не плати като аванс една трета от стойността им, фирмата ще получи като неустойка цялата сума, предвидена за ремонта, увеличена с още 20%. Без въобще срещу това да трябва да прави ремонта.
Според кмета обаче в общината такъв договор няма.
Подписани в последните дни от мандата
Бившата кметица Емилия Еленкова подписва договора в последните дни от мандата си, без да ги заведе в деловодството на общината, твърди настоящият кмет. Емилия Еленкова ни уверява, че не е крила договорите. Казва, че не платила аванса, защото излязла в отпуск.
Договорите били изготвени от екип в общината. „Аз като кмет ги подписвам. И съм ги подписвала, защото знам, че искам да се случи нещо”, казва Еленкова.
Настоящият кмет недоумява откъде бившата кметица е планирала да вземе парите, за да плати ремонта. Общинският съвет тогава гласувал принципно да се ремонтира банята, но не и конкретни разчети.
„В капиталовите разходи, в бюджета на общината такива средства заделени няма. Не ми става ясно как и от къде са планували да се вземат тези средства”, чуди се Петков.
Договор за оскубване на общината
Георги Балджиев е сигурен, че въобще не имало план банята да бъде ремонтирана. Заявявала му го е писмено кметицата в отговор на неговите молби за обновяване.
„Това не е договор за изпълнение, това е договор за оскубване на общината. Това е схема.
Кметицата си е сложила главата в торбата, направена е схема и като осъдят общината да делят. Това е престъпление и някой трябва да отиде в затвора. И това ще е кметицата”, казва мъжът.
Отпускът е единственият аргумент на бившата кметица, с който обяснява защо е пропуснала да нареди плащане на аванса.
Поискахме от Общината в Ракитово справка за отпуската на Емилия Еленкова. Оказва се, че имала предостатъчно време, за да нареди плащане на аванса - ако е искала да го направи. Защото е излязла в отпуск 17 дни по-късно от датата, на която е сложила подписа си под договорите.
Коя е фирмата Киссик Консулт ЕООД
Фирмата е Киссик Консулт ЕООД. В търговския регистър е описано, че е специализирана в производство и отглеждане на пчели, риба, гъби и етерични култури.
„С тази фирма сме работили по много проекти като консултантски услуги”, казва Еленкова и допълва: „Работили сме по много неща”, но не може да избори какви са тези неща.
Когато кметицата подписва договорите, адресът на фирмата е в Ракитово. На улица „Мусала”, номер 7 А, такъв номер обаче няма. На номер 7 обаче живее свекървата на бившата кметица.
Ако на улица „Мусала” съществуваше номер 7А, то той щеше да е залепен за къщата на свекървата на Емилия Еленкова. Самата тя обаче твърди, че не знае адреса на свекърва си.
Потърсихме фирмата и на последния адрес, посочен в Търговския регистър. Улица „Капитан Райчо” 95 в Пловдив. На седмия етаж би трябвало да открием офиса ѝ. Вместо това там има фирма за печатен дизайн, която няма нищо общо със собственика на КИССИК Консулт Димитър Коцев.
Емилия Еленкова е подписала 11 договора с тази фирма. Платила им е 140 хиляди лева, без следа от свършена работа, твърди настоящият кмет. А други 260 хиляди лева Общината е платила на същата фирма след решение на Арбитражния съд по други два консултантски договора, които Еленкова е разписала.
Без следа от извършен труд Общината вероятно ще трябва да плати още почти 800 000 лв. за неслучилия се ремонт на градската баня. Според Георги Балджиев с тези средства е можело да се направят две бани. С плаж и джакузита.
И последна особеност на договорите, които е подписала бившата кметица. Еленкова е задължила общината при всеки спор с фирмата да бъде решаван от Международния арбитражен съд при Алианс за правно взаимодействие в София.
От четири години прокуратурата разследва сделките на бившата кметица - без резултат. И въпреки че беше наясно за какво ще бъде разговорът ѝ с екипа на bTV, при всеки въпрос, на който не искаше да отговори, тя обясняваше, че иска да прекъсне, докато накрая си тръгна.
Гледайте цялото разследване на Мария Цънцарова, както и коментара на гостите в студиото във видеото: