Бургаска майка обвинява дом за медико-социални грижи за смъртта на бебето си. Прокуратурата вече разследва случая. В същото време народният представител Султанка Петрова съобщи в „Тази сутрин” за десетки нарушения в подобни домове из цялата страна и за близо 300 смъртни случая на деца от центровете за настаняване от семеен тип.
Ралица ражда преди година. Бебето е с тежката диагноза микроцефалия, липсват цели участъци мозъчни клетки. Може да се храни само със сонда. Седмици след раждането е преместено в дом за медико-социални грижи „Вяра, надежда и любов”.
„То постъпи в дома, отначало беше в рисковите бебета, имаше отдел за рискови недоносени бебета. Там стоя около два дена, от което вдигна висока температура и съответно направи животозастрашаващ гърч”, разказва Ралица Пеева.
Майката решава, че бебето трябва да се премести в болница.
„Аз ѝ казах, че искам просто да ми лекувате детето ми, искам да направите всичко възможно да му поставите съответната диагноза, защото тъпчейки го с антибиотици от всякакъв вид, то става все по-зле и по-зле, аз го виждах, че става все по-зле”, казва тя.
„Лъчезар е роден с много тежка малоформация. Аз като лекар с 26 години стаж педиатрия такъв синдром не съм виждала. Ние навреме си поставихме диагнозата, съответно направихме абсолютно всички необходими консултации с водещи специалисти”, коментира от своя страна Пепа Ралчева, директор на дом "вяра надежда и любов – Бургас.
Ралица се консултира с адвокат и подава жалби до различни институции. Междувременно бебето заболява от бронхопневмония и менингит и е преместено в болница в Пловдив, но умира.
„Опитахме се да направим всичко възможно да бъде прехвърлено в София , но по всякакъв начин ми се пречеше, не зная защо. Разследващите органи ще кажат защо”, казва Ралица Пеева.
8 лекари, неонатолози, педиатри и други специалисти се грижат денонощно за децата в дома. Медицинският одит и проверката на агенцията за закрила на детето не установяват нарушения.
В дома в момента се отглеждат 130 деца, недоносени и с увреждания, както и деца, които идват да ползват рехабилитация.
И докато в дома в Бургас не са открити нарушения, за десетки такива съобщи в ефира на „Тази сутрин” депутатът от Патриотичния фронт Султанка Петрова. Заповед на зам.-министъра на социалните грижи Зорница Русинова, например, показва, че се търсят 221 деца за запълване на местата в центрове за настаняване от семеен тип.
В същото време от началото на годината има 5 смъртни случая, а от началото на извеждането на децата от домовете – 2010 г., има 295 смъртни случая, съобщи народният представител. Физически здрави деца умират в центровете за настаняване на деца от семеен тип.
Вижте всички разкрития на Султанка Петрова във видеото: