Отстраняването на съдия Румяна Ченалова е много сериозна процедура. Тя спира да гледа дела за шестте месеца на отстраняването, като сред тях е и знаковото дело „Октопод”. Това заяви в „Тази сутрин” председателят на Етичната комисия към Висшия съдебен съвет Ясен Тодоров.

Вчера ВСС отстрани от длъжност съдия Румяна Ченалова за срок от 6 месеца, заради образувани две дисциплинарни производства срещу нея. В периода на действие на наложеното наказание, тя няма да може да упражнява функциите си на съдия в Софийски градски съд.

Той обясни, че в комисията е имало колизия кое е в по-голяма полза на обществения интерес – Ченалова да продължи да гледа наказателните си дела, за да не започват отначало, или да спре да гледа всички, докато бъде разследвана дейността ѝ.

Все пак е решено Румяна Ченалова да бъде изцяло отстранена, което означава, че и делото „Октопод” ще започне отначало с нов съдия.

Пет години след шумната акция срещу Алексей Петров и около четири години, след като процесът по делото „Октопод” стартира на съдебна фаза, то трябва да започне отново на първа инстанция.

Тодоров обясни, че след избухването на скандала „Белведере” във ВСС са постъпили още шест сигнала по определени търговски дела на съдия Ченалова и по всички се извършва проверка.

По думите му във ВСС идват много сигнали срещу различни магистрати и освен това комисията се самосезира след репортажи и публикации. „Тя не е единственият магистрат, срещу когото се водят действия”, увери Ясен Тодоров, като подчерта, че има наказани и дори уволнени, като даде за пример апелативния прокурор на София.

Той увери, че няма политически лобита във ВСС и допълни, че „гнилите ябълки” в съдебната система могат да бъдат разчистени с работа на членовете на съвета и подобряване на манталитета на магистратите.

Хронологията

Като снежна топка по наклон се разраства силата и мащаба на скандала в съдебната система. Първо IT-специалисти доказаха, че системата за случаен подбор на съдии е лесна за манипулация като детска игра.

След това френски инвеститор се оплака как компанията му е превзета след схема с участието на съдия, синдик и охранителна фирма.

Малко по-късно френският посланик Ксавие Лпер дьо Кабан обяви, че след свое разследване е установил, че изборът на съдия при гледането на делото за френската фирма е манипулиран, а съдията изпълнява икономическа поръчка.

Не закъсняха и политическите реакции, като съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев дори поиска оставката на ВСС.

Съдия Ченалова отговори противоречиво на въпроса за отношенията ѝ с със синдика Панайот Велков.

Малко по-късно оставка на цялото ръководството на СГС поискаха 15 съдии от най-важния съд за търговски спорове в страната.

Междувременно приближен адвокат на банкера Цветан Василев също обяви, че влиянието във фирмите, към които са изтекли милиардите от КТБ, се преразпределя по същата схема, от съдия Ченалова. И че в това няма нищо случайно.

Допълнителните обясненията на съдия Ченалова накараха френския посланик да я нарече в профила си в Twitter „все по-нахална”.