Около 60 хиляди мюсюлмани рохинги избягаха от Мианмар в Бангладеш за последните осем дни, заявиха от агенцията за бежанците на ООН, цитирани от АФП.
„Предполагаемият им брой е 58 600 към днешна дата, според различни агенции. Той ще продължи да нараства“, заяви говорителят на агенцията Вивиан Тан.
Бягството им беше предизвикано от поредица нападения от мюсюлмански въстаници срещу силите за сигурност в северния мианмански щат Рахин.
Правителството на Мианмар съобщи, че заради насилието, продължаващо вече цяла седмица, е евакуирало от щата най-малко 4000 души, които не са мюсюлмани. Общо 98 души загинаха от петък досега в сблъсъците между силите на реда и рохингите, посочва Ройтерс и отбелязва, че сблъсъците все повече приличат на бунт.
Рохингите са смятани за чужденци в Мианмар, въпреки че живеят в страната от поколения. Те нямат достъп до трудовия пазар, до образователната и медицинската система и засилването на будисткия национализъм подхранва враждебността към тях.
Отношението на предимно будистка Мианмар към наброяващите около 1,1 млн. рохинги, изповядващи исляма, е голямо предизвикателство пред ръководителя на гражданското правителство на Мианма Аун Сан Су Чжи. Критици на Запад я обвиняват, че тя не надига глас в подкрепа на религиозното малцинство, което отдавна е изложено на репресии, посочи Ройтерс.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че смъртта на стотици мюсюлмански бунтовници рохинги в Мианмар през последната седмица представлява "геноцид", насочен срещу мюсюлманските общности в региона, предаде Ройтерс.
По последни официални данни близо 400 души са загинали в сраженията.