Гърция одобри третия спасителен заем от международните кредитори на стойност 85 милиарда евро. Депутатският вот обаче разцепи управляващата партия.
Внушителни 222 гласа "за", с които гръцкия парламент прие спорния спасителен заем. Проблемите за премиера Алексис Ципрас обаче са заложени в гласувалите "против". Около 40 от тях са негови съпартийци, което означава, че Ципрас вече разчита на едва 118 депутати в 300 местния парламент. Това изправя страната пред вероятността от предсрочни избори още през септемрви.
Решаващата дата е 20 август. Тогава Гърция трябва да плати 3,4 милиарда евро по заем към Европейската централна банка, тогава Гърция очаква първите 25 милиарда евро от новата спасителна програма и се очаква Ципрас да поиска вот на доверие в парламента.
Въпреки вътрешнополитическите сътресения в Гърция, сега топката е в полето на Брюксел, където финансовите министри от Еврозоната решават, дали да отпуснат спасителния заем.
„Разговорите ни с Гърция са все по-конструктивни. Пред нас стои едно от най-силните и детайлни проекто-споразумения. То ни дава усещането за доверие в гръцките институции”, каза Йерун Дейселблум.
Германия е скептична за заема, но Франция засега я контрира с аргумента помощта да бъде одобрена днес, а спорните въпроси да бъдат уточнени перез идните месеци. „Уверен съм, че днес ще постигнем споразумение. Ако това не се случи, винаги има вариант и за мостов заем, който временно да овладее ситуацията”, каза Волфганг Шойбле, министър на финансите на Германия.
Преди началото на заседанието в Брюксел, председателят на Еврогрупата предупреди, че предстои дълго и тежко обсъждане.
В същото време общественото недоволство в Гърция расте. Докато гръцкото правителство се разпада, гърците все още нямат представа колко болезнени ще бъдат предстоящите реформи и орязването на държавни разходи.