Изостря се дипломатическата криза между Турция и Западна Европа. След Холандия, и други страни спряха опитите на турски политици да агитират в подкрепа на референдума, който би дал повече правомощия на президента Ердоган.

Междувременно, вълна от протести последва решението на холандските власти да изгонят от страната турския социален министър. Аргументът им - нежелателни са прояви, които биха породили напрежение дни преди парламентарните избори в страната.

Полицията в Ротердам използва водни оръдия срещу демонстранти, събрали се пред турското консулство, до което по-рано не бе допусната министърът на семейството и социалната политика Фатма Бетюл Саян Кая. Тя планираше да участва в митинг в подкрепа на Ердоган.

В Анкара пък протестиращи свалиха националното знаме от сградата на холандското посолство и издигнаха на негово място турския флаг. Освен в турската столица масови демонстрации имаше и в Истанбул.

Министър Кая, която днес се завърна в родината си, определи отношението към нея като  "жестоко и нечовешко": "Действията на Холандия са нарушение на човешките права и демокрацията. Те ограничиха правото ни на свободно придвижване."

Президентът Ердоган отново обвини Холандия във фашизъм и заплаши с ответни мерки: "Щом жертвате двустранните отношения заради изборите си, ще си платите. Ще си платите! Още не сме започнали да предприемаме необходимите действия."

Какво ни очаква?

Междувременно външният министър Мевлют Чавушоглу отмени посещението си в Швейцария, след като властите се обявиха срещу негова агитационна проява в Цюрих.

Собственик на конгресна зала в шведската столица Стокхолм пък анулира без обяснения договора за наем, сключен с представители на партията на Ердоган, които планираха да проведат митинг в подкрепа на турския референдум.

Германският министър на финансите Волфганг Шойбле каза, че ще е трудно да се работи с Турция по въпросите на икономическата помощ заради спора за участието на турски министри в прояви в европейски страни от кампанията преди референдума в Турция и заради ареста на германски журналист от турски произход в Турция, предаде Ройтерс.

Същевременно, лидерът на основната опозиционна партия в Турция призова днес правителството да преустанови дипломатически отношения с Холандия.

"Обръщам се с призив към нашето правителство. Щом като холандската страна не приема наш министър, трябва да преустановим отношенията с тази страна. За нас е неприемливо наши министри да бъдат възпрепятствани, когато отиват в Германия или Холандия", заяви лидерът на Народнорепубликанската партия Кемал Кълъчдароглу, цитиран от телевизия "Хабертюрк".

Аналогично мнение изрази днес и председателят на друга опозиционна сила - Партията на националистическото действие Девлет Бахчели, допълва ТАСС. Той призова за замразяване на отношенията с Холандия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement