Светът осъди терористичните атаки в Париж, при които загинаха над 120 души, а над 200 бяха ранени, като 80 от тях тежко.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че е "дълбоко потресена от новините и кадрите, които идват от Париж", предаде ДПА. "Мислите ни са с жертвите на терористичната атака", се казва в декларация на Меркел, цитирана от Асошиейтед прес. "Шокиран съм от снощните събития в Париж.

В мислите и молитвите си сме с френския народ", написа британският премиер Дейвид Камерън в Туитър. "Ще направим всичко по силите си, за да помогнем", добави той.

Европейските институции осъдиха в обща декларация терористичните нападения в Париж и ги нарекоха "отвратителни деяния". Институциите на ЕС изразиха солидарност с Франция, добавя ДПА.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че е дълбоко шокиран от ужасяващите терористични атаки. "Ние сме силни и единни в борбата с тероризма. Тероризмът няма да разгроми демокрацията", се казва в декларация на Столтенберг.

Президентът на САЩ Барак Обама заяви, че "тези нападения са срещу цялото човечеството и универсалните ценности, които всички ние споделяме".

Те са отблъскващ опит за терор на невинни цивилни и ние ще направим всичко необходимо за изправяне на виновниците пред правосъдието, каза Обама, цитиран от Асошиейтед прес.

Държавният секретар на САЩ Джон Кери каза, че посолството на САЩ в Париж е готово да окаже помощ на френското правителство.

Руският президент Владимир Путин изказа дълбоки съболезнования след серията чудовищни терористични атаки в Париж и изрази солидарност с президента на Франция Франсоа Оланд и с целия френски народ, заяви прессекретарят на Путин Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.

"Русия решително осъжда тези безчовечни убийства и е готова да окаже всякаква помощ в разследването на терористичните престъпления", каза Песков.

Президентът на Китай Си Цзинпин изпрати на Франсоа Оланд съболезнователна телеграма за жертвите от атентатите в Париж, предаде ТАСС. "В това скръбно за френския народ време, от името на правителството на Китай и на китайския народ, както и от мое име, осъждам тези безчовечни атаки и изразявам съболезнования на близките на загиналите и съчувствие към пострадалите. Китай е готов заедно с Франция и международната общност да засили сътрудничеството в борбата с тероризма", се казва в посланието на Си Цзинпин.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун осъди терористичните атаки в Париж и изрази съболезнования на семействата на жертвите, предаде ТАСС. Съветът за сигурност на ООН също осъди варварските и подли терористични нападения и настоя виновниците да бъдат изправени пред правосъдието.

Канадският премиер Джъстин Трюдо е шокиран от атентатите в Париж. "Шокиран и опечален съм, че толкова много хора бяха убити и ранени при нападенията в Париж. Канада е солидарна с Франция", написа Трюдо в Туитър.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган осъди атентатите в Париж и изказа съболезнования на президента Франсоа Оланд и на френския народ, предаде Ройтерс. Премиерът Ахмед Давутоглу нарече нападенията в Париж престъпления срещу човечеството. "Тези атаки са не само срещу френския народ, но и срещу цялото човечество, срещу демокрацията, свободата и универсалните ценности.

Турция сътрудничи с Франция и с другите съюзнически държави в борбата с тероризма, която ще водим с голяма решителност", се казва в декларация на Давутоглу, публикувана от неговата канцелария. В неделя и понеделник Турция ще бъде домакин на среща на върха на Г-20, напомня Ройтерс. Очаква се в Анталия да пристигнат лидерите на 20-те най-големи икономики, между които САЩ, Китай, Япония, Русия, Канада, Австралия, Бразилия.

Австралийският премиер Малкълм Търнбул заяви, че родината на свободата е нападната от терористи, решени да ударят и унищожат свободата не само във Франция, но и в света, предаде ДПА.

Бразилският президент Дилма Русеф заяви, че е е шокирана от бруталните терористични нападения. Аржентинската президентка Кристина де Киршнер също осъди терористичните атаки в Париж. "Необходими са глобални действия срещу тероризма, защото ако не ги предприемем, никъде няма да се чувстваме сигурни", написа Де Киршнер в Туитър.

България посрещна с гняв и възмущение новината за атентатите в Париж тази нощ. Моля приемете в този труден момент израза на моята солидарност с вас, на солидарността на българския народ с народа на Франция. Това пише премиерът Бойко Борисов в съболезнователния адрес до президента на Франция Франсоа Оланд и до премиера Манюел Валс, съобщиха от правителствената пресслужба.

"Потвърждавам нашата готовност за оказване на помощ в този труден за страната момент. Тероризмът ще бъде победен. Тази атака срещу Франция и ценностите, които френският народ символизира и носи, укрепва още по-силно волята ни за победа в борбата с тероризма", пише още премиерът Борисов. От името на българското правителство и от свое име българският премиер изразява искрени съболезнования на семействата на загиналите и надежда за бързо възстановяване на ранените.

Като варварски и нехуманен акт, насочен срещу принципите и устоите на демократичните общества определи президентът Росен Плевнелиев терористичните актове в Париж. В съболезнователно писмо до президента на Френската република Франсоа Оланд държавният глава остро осъди атаките, които отнеха живота на невинни хора.

„Новината за най-кървавите терористични атаки в сърцето на Париж, отнели повече от сто човешки животи, дълбоко ме потресе и ужаси. Няма кауза, която да оправдае убийството и насилието над невинни хора. В този толкова тежък за Френската република момент бих искал да Ви уверя в съпричастността и солидарността на българския народ. Убеден съм, че демокрацията и ценностите, в които вярваме, са по-силни от тероризма и не могат да бъдат победени”, написа държавният глава в съболезнователно писмо до президента на Франция.

Той изрази увереност, че виновните ще бъдат наказани.

От мюсюлманското вероизповедание у нас също осъдиха терора в Париж.

"Главно мюфтийство остро осъжда терористичните деяния нанасящи неизлечими рани на човешката цивилизация, остро компроментирайки световния баланс и стремеж за мирно съжителство. Неприемливи и дълбоко укорими са актовете на насилие, насочени срещу човечеството, независимо от религиозните, етническите и географските различия. Немислимо е погазването на правата на невинни хора, превръщайки ги в безпомощни мишени на смъртта", се посочва в официалната позиция.