Европейските граждани искат по-голяма сигурност - това показват различни проучвания. Затова в изказванията на почти всички европейските лидери днес присъстваха думите "сигурност" и "защита".

След брекзит, идеята за общ европейски отбранителен съюз изглежда все по-възможна. Досега най-големият й противник бе именно Великобритания.

Германия и Франция имат общ проект. Стратегия има и върховният представител на ЕС за външна политика и сигурност Федерика Могерини. И в двете концепции се говори за по-добра координация и използване на ресурсите, както и за по-добро сътрудничество между държавите.

Планът на Могерини има четири основни момента: Първият- да се използват т.нар. бойни групи - европейски части за бърза намеса при международни кризи. Втората идея е - да бъдат възлагани военни задачи на отделни държави за участие при решаване на кризи. Третото предложение е стара идея- създаване на Общ генерален щаб в Брюксел, който да координира военните и цивилните операции. И, естествено, да се отдели по-голям финансов ресурс за общата отбрана.  

Предложенията на Франция и Германия са сходни: общ европейски щаб, използване на бойните групи и по-голям финансов ресурс, но и общо военномедицинско командване, използване на данните от европейските сателити.

Страните от Вишеградската четворка поставят въпроса за сформирането на обща европейска армия. На този етап това е невъзможно, защото трябва да бъдат направени законодателни промени.

Сред останалите важни теми на разговор днес бяха икономическия растеж в Общността и мерките срещу младежката безработица.

Конкретни стъпки се очакват на следваща среща на лидерите през декември.

Какво беше решено

Укрепването на общата сигурност, развитието на информационните технологии, подобряване на благосъстоянието и заетостта на младите хора ще са приоритети на ЕС след излизането на Великобритания от общността, заяви президентът на Франция Франсоа Оланд на съвместна пресконференция с германския канцлер Ангела Меркел в Братислава.

„Германия и Франция излязоха с инициативата да направим свои приоритети сигурността, която включва охраната на външните граници и контрола на миграцията, развитието на информационните технологии и осигуряването на перспективи за нашата младеж, достойно равнище на заетост”, посочи Оланд.

Френският президент уточни, че програмата за реформи ще бъде избистрена на предстоящите срещи на високо равнище през октомври и декември, а подробната програма трябва да е готова за 60-тата годишнина на ЕС, която ще бъде отбелязана през пролетта на специален форум на ЕС в Рим.

Снимка: EPA
Държавите от Европейския съюз ще изработят и представят до месец март догодина план за по-нататъшното развитие на общността, съобщи на пресконференцията канцлерът на Германия Ангела Меркел.

„На фона на критичната ситуация, в която се намира ЕС след решението на Великобритания да се оттегли, и други трудности се договорихме да изработим план за работа и до 60-тата годишнина на Римския договор (през март) да се подготвят съответните теми”, каза федералният канцлер.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement