Силно радиоактивна вода е изтекла от резервоар на територията на повредената японска атомна централа „Фукушима-1", съобщи компанията оператор ТЕПКО, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Концентрацията на радиоактивни вещества в изтеклата вода надхвърля 80 милиона бекерела при норма 150 бекерела.
В понеделник служители на централата открили подозрителна течност край резервоарите за замърсена вода. Измерванията показали радиационен фон от 100 милисиверта за час при норма за обикновен човек 1 милисиверт годишно.
Според японските норми, цитирани по-рано от агенциите, допустимата доза радиация за служители в ядрени централи е 50 милисиверта годишно.
През нощта експерти на ТЕПКО са установили теч от наземна цистерна в АЕЦ „Фукушима-1". До момента оттам са изтекли вече над 300 тона вода със силно бета излъчване - това може би е признак, че течността съдържа радиоактивен изотоп стронций-90, посочва ИТАР-ТАСС.
В началото на годината постоянни течове станаха причина ТЕПКО изцяло да източи заразената вода от подземните резервоари в нови наземни цистерни, но това не премахна изцяло опасността. Японската агенция за атомна енергия вече задължи компанията спешно да ликвидира новия теч и тя взема мерки.
Събитието е регистрирано с първо ниво по международната седемстепенна скала INES за сериозността на ядрени инциденти - като ненормална ситуация, излизаща извън пределите на допустимото при експлоатация. Като инцидент от седмо ниво бе определена основната авария в АЕЦ „Фукушима-1", а преди нея - само трагедията в Чернобил, напомня ИТАР-ТАСС.
Изтичането на заразена вода е сред основните проблеми пред специалистите, ликвидиращи последиците от аварията в АЕЦ „Фукушима-1".
До март т. г. в подземията на реакторите, дренажната система и в резервоарите на централата се натрупаха над 360 000 тона радиоактивна вода.
През юли ТЕПКО за пръв път призна, че вода с радиоактивни вещества продължава да изтича от АЕЦ в Тихия океан, след което японското правителство разпореди на оператора спешно да предотврати по-нататъшното замърсяване на океана с радиация.