Швейцарците гласуват днес на референдум срещу масовата имиграция от страна най-вече на жителите на ЕС, предаде Франс прес. Последното допитване показва, че привържениците на "да" печелят почва за сметка на онези, които няма да подкрепят идеята за ограничения на масовата имиграция.

Ако спечели "да"-то това може да обтегне отношенията на Швейцария с Брюксел, защото под въпрос се поставя принципа на свободното движение на хора. Швейцария е малка страна с 8 милиона жители. Тя не е част от ЕС, но е обкръжена от страни членки.

След петгодишни преговори с ЕС Берн реши да отвори трудовия си пазар. Към момента на влизането на правилото за свободно движение швейцарските власти обаче казаха, че на година в страната ще идват най-много 8000 души.

В действителност Швейцария, която не пострада от кризата, приема 80 000 чужденци на трудовия си пазар, което предизвика гнева на дясната популистка партия Демократичен съюз на центъра (ДСЦ), която има най-много депутати в парламента. Именно тази партия е в основата на референдума.

Ако изходът от гласуването е положителен, Швейцария ще възобнови годишните квоти на разрешителни за пребиваване, издавани за чужденците. Тези квоти ще бъдат въз основа на потребностите на страната от имигранти. С тази система Швейцария живя преди влизането в сила на споразумението с ЕС за свободно движение.

Работодателите в страната са против въвеждането на тези квоти, съпътствани с множество административни формалности. Според ДСЦ обаче масовата имиграция, констатирана през последните години, е причина за много от проблемите на страната - недостиг на жилища, обезобразяване на природата заради строителството на нови жилищни сгради, натоварени превозни средства.

През 2013 г. чужденците съставляваха 23,5 процента от населението на Швейцария. Италианците и германците са най-много (респективно 291 000 и 284 000 души). Следват ги португалците и французите (респективно 237 000 и 104 000 души).

Паралелно с референдума срещу масовата имиграция швейцарците се произнасят и по въпроса за намаляването или премахването на финансирането от здравната каса на абортите.