Енергийти коридори не от изток на запад, а от юг на север е политиката на енергийните достави, която трябва да следваме с оглед на ситуацията в Украйна, заяви българският президент Росен Плевнелиев при визитата си в Катар във вторник.
България ще договаря внос на втечнен газ от Катар като начин да намали енергийната си зависимост от Русия. Терминалът за втечнен газ на Егейско море е скъпа инвестиция и в нея страната си партнира с още шест държави от Източна Европа, три от които от Вишеградската четворка, както и Сърбия и Гърция.
Катар е третата държава по добив на природен газ след Русия и Иран и първа по експорт на втечнен газ в света.
Росен Плевнелиев ще се срещне с 34-годишния емир на Катар Тамим бин Хамид ал Тани, а по-рано през деня срещна майка му - шейха Моза бин Несер ал Миснед, която огланява фондация Катар. Красивата втора жена на стария емир Хамид ал Тани който отстъпи властта на 33-годишния си син миналата година, е двигател на образователната реформа, с която близо 20 години Катар се стреми да се трансформира от високоенергийна икономика в икономика на знанието. За фондацията работи и един от най успешните български програмисти.
За иновации и наука Катар инвестира 2,8 % от приходите си годишно. Президентът видя макета на града на образованието в Доха. Част от кампуса е и стадионът за Световното първенство по футбол през 2020 г.
„Стадионът е проектиран да побира от 25 000 до 45 000 души. След футболното първенство ще бъде дарен на кампуса”, разказа пред bTV мениджърът на проекта Амиина Ахмади.
От вторник София се побратимява със столицата на една от най-бързо развиващите се икономики в света. В момента Доха буксвално е гигантска строителна прощадка. Освен побратимяването на градовете, бе подписано и споразумение за сътрудничество между дипломатическите институти съм външните министерства на България и Катар.