Гръцкият остров Кос започва да се връща към нормалния си ритъм на живот след земетресението от 6,7 по скалата на Рихтер, което разтресе и района на турския курорт Бодрум.
Специалният ни пратеник Петър Нанев е на острова, където загинаха двама души, а над 100 бяха ранени.
Древната джамия е една от най-пострадалите постройки.
Минарето е напълно разрушено, а през целия ден, дори до късния следобед, екипите на общината продължават да разчистват падналите отломки.
Истински късмет и шанс е, че няма повече пострадали след това мащабно срутване, защото всички отломки всъщност са паднали върху маси и столове на заведения.
Много от 15-те хиляди туристи на острова прекарват втора поредна нощ под звездите. Страхуват се да спят в хотелските си стаи. Шезлонгите край басейните са превърнати в импровизирани биваци.
Джейн и семейството й ще нощуват така до края на ваканцията им след няколко дни.
„Дъщеря ми направо падна от леглото по време на труса. Гардеробът падна от стената. Подскочихме и започнахме да тичаме. Тя пищеше, а съпругът ми тръгна без обувки. Просто бягаме, за да спасим живота си”, разказа англичанката Джейн.
Ужасът от земетресението е още пред очите на Сизи. Тя работи в съседна на фаталната дискотека, където двама души губят живота си, а мястото е известно с нощните си клубове, където е имало хиляди туристи в нощта на земетресението.
"Хората крещяха, че наближава цунами. Всички започнаха да тичат по улицата. Помислихме, че ще умрем, защото ще ни залее огромна вълна. Беше истински хаос. Хората се бутаха, крещяха и плачеха”, спомня си барманката Сизи.
Някои туристи, като Иржи и семейството му, искат да се приберат у дома час по-скоро, но нямат такава възможност, защото самолетите вече са пълни.
Обезопасяването и разчистването на засегнатите от труса места продължи през целия ден.
Местният бизнес е притеснен, че сезонът е пред провал, въпреки че няма причина за това, казва ни собственик на ресторант.
Земетресението стана причина и за необичайни, но приятни, гледки. Католически свещеници отидоха на място да покажат съпричастност към мюсюлманите и разрушената им джамия.
Днес островът беше инспектиран от гръцкия министър на благоустройството, който пое ангажимент да осигури хотели извън град Кос на уплашените туристи.
Снимка, правена след предишното голямо земетресение през 1933 г. на остров Кос, показва зоната, която е напълно унищожена през 33-та година.
На същото място сега се намира и нощният клуб, където са загинали хората. И този път абсолютно същата зона е пострадала най-много от земетресението от преди две нощи.