Тази сутрин германската полиция отцепи сградата на канцлерството в Берлин заради подозрителна пощенска пратка.
Работата на Ангела Меркел и правителството обаче продължи, като кабинетът осъди нападенията над жени в Кьолн, Хамбург и Щутгарт в новогодишната нощ.
Пакетът е събудил подозрения поради необичайната си опаковка. Полицията е отцепила сградата на канцлерството, за да провери пратката за експлозиви. Такива не бяха открити.
В Германия царят най-високи мерки за сигурност заради предупреждения за възможни атентати след атаките в Париж в края на миналата година и полицията действа съобразно тях.
Напрежението в Кьолн расте, след като стана ясно, че има поне 2 изнасилвания, а най-малко 90 жени са били нападнати от големи групи мъже от видимо северноафрикански или арабски произход.
Кметицата Кьолн Хенриете Рекер си навлече критики с идеи как да се държат жените, за да не стават жертви на посегателства на улицата. А край катедралата продължиха протестите, като полицията взе мерки да няма сблъсъци.
„Крайнодясното Движение на гражданите е представено с трима души тук, а крайнолевите са между 60 и 70 човека, но не мога да дам по-точни данни, тъй като има и много пешеходци", каза говорителят на полицията Дирк Вебер.
Днес възмущението си от нападенията изразиха редица политици. Разпитани са заподозрени, но арести все още няма. „Поведението на заподозрените е ужасяващо и неприемливо, независимо от какъв произход са те", категоричен беше вътрешният министър Томас де Мезиер.
Негов доклад показа, че мигрантската вълна е заляла Германия още през 2014 г. Тогава мигрантите са милион и половина, или с 50% повече от 2015-а, но близо 800 000 от тях са дошли от други държави от Евросъюза.
„На ден пристигат по средно 3200 бежанци и броят им не намалява. Трябва всички да приемем общата европейска система за бежанци и тя да започне да функционира.", каза парламентарният секретар на вътрешното министерство Оле Шрьодер.
Нападенията в Кьолн възобновиха дискусията за налагане на горна граница на приетите бежанци в Германия. Министър-председателят на Бавария Хорст Зеехофер предлага годишно в страната да не влизат повече от 200 000 души.
Това предложение той ще представи на предстояща среща с канцлера Ангела Меркел и премиера на Великобритания Дейвид Камерън.