Френският президент Еманюел Макрон определи днес трудовите закони на Европейския съюз за командированите работници като предателство към европейските принципи. Той каза това днес в Залцбург в началото на тридневната си обиколка в Централна и Източна Европа, предадоха Ройтерс и Франс прес.
След среща с австрийския канцлер Кристиан Керн Макрон подчерта, че Франция и Австрия имат общо виждане по тези въпроси и че Париж и Виена са на мнение, че европейската директива за командированите работници облагодетелства социалния дъмпинг в полза на страните от Източна Европа.
Единният европейски пазар и свободното движение на работници не означава да се създава по-слаба конкуренция (чрез намаляване на заплатите и жизнените стандарти - бел. р.) в сферата на социалното законодателство, посочи Макрон, цитиран от Ройтерс.
"Тъкмо това подхранва популизма и подкопава доверието в европейския проект", допълни френският президент, призовавайки за реформи, които да защитават по-добре европейските граждани от глобализацията.
Макрон потвърди отново приоритетите си за бъдещето на ЕС и еврозоната, посочвайки целта за създаване на бюджет и парламент на еврозоната, социална основа и данъчна хармонизация. По думите му, съществуват "общи гледни точки" с Австрия по тези въпроси и предложения в тази посока ще бъдат направени до края на 2017 г.
За три дни френският президент се среща с петима европейски лидери, а в петък той ще разговаря с президента Румен Радев и с премиера Бойко Борисов.
Изборът на страните никак не е случаен. Този следобед в Залцбург Макрон се срещна с канцлера на Австрия и с премиерите на Словакия и Чехия.
Последните две страни доскоро бяха в тесен съюз с Полша и Унгария и в сериозна опозиция на френско-германската двойка.
Днес обаче европейската им принадлежност се оказва по-важна и така Макрон успя да разедини Вишеградската четворка. Румъния и България далеч не са съгласни по всички теми с Франция, а подкрепата им й е изключително важна.
Утре в Румъния и в петък в България Макрон ще убеждава, че няма важни и неважни страни в ЕС и ще разчита на подкрепа за желаните от него реформи.
Абсолютният му приоритет е въпросът с командированите работници.
Официално те са над 286 000 във Франция, повече от половината работят в строителството. Неофициално обаче работят още около 300 000 без да са регистрирани.
Местното трудово законодателство не е спазено, а възнагражденията им са в пъти по-ниски от тези във Франция и създават социален дъмпинг, смята Макрон.
Същевременно Франция е третата страна в ЕС по брой работници в чужбина и има интерес Европа да регулира, но в никакъв случай не и да премахва свободния трудов пазар.
Макрон се нуждае от бърза подкрепа, защото новата директива трябва да бъде приета през октомври. България има резерви, а е и следващият председател на Съвета на ЕС.
Петък във Варна е важен етап от обиколката на Макрон, който има готовност да разговаря и за българските приоритети, сред тях – напрежението около миграционния проблем и присъединяване към Шенген.
Всичко е внимателно преценено във френския сценарий за тридневната обиколка. Големите опозиционери Полша и Унгария са подминати, разчита се на други, вероятно по-сговорчиви.
Сред тях е и България, която след три месеца ще председателства Съвета на съюза, в който Макрон желае да е лидер.