За последните пет години властите в Молдова са осуетили четири опита на групировки да продадат радиоактивни материали в Близкия изток, информира в Асошиейтед прес (АП). Според данните на молдовските власти престъпниците в страната работят заедно с структурите, наследили съветския Комитет за държавна сигурност (КГБ).
Последният известен случай е от февруари, когато контрабандистът Валентин Гросу е търсел купувач от групировката „Ислямска държава” (ИД) на голямо количество цезий-137. Информатор на молдовските сили за сигурност влязъл в контакт с контрабандиста. Гросу е искал 2,5 млн. евро за стоката, съобщава британският в. „Индипендънт”.
„Можеш да направиш „мръсна бомба”, която би била перфектна за „Ислямска държава”, казал Гросу на информатора. „Ако имаш връзка с тях („Ислямска държава” – бел. ред.), сделката ще мине гладко”, допълнил той. След повече от 20 срещи контрабандистът повярвал, че информаторът е представител на ИД и двамата се уговорили да се срещнат, за да се разплатят. В последвалата секретна операция Гросу бил арестуван и вкаран в затвора.
Разследван е и друг случай – опит да се продаде уранова бомба на неизвестен купувач от Близкия изток.
Властите в Молдова са работили заедно с американското Федерално бюро за разследвания (ФБР). До по-широкото разпространение на информация по случаите се стига, след като полицията и съдебните власти в Молдова са дали достъп до документи от разследванията на Асошиейтед прес, предаде БТА.
АП прави анализ на записи от подслушвателни устройства, кадри от арести, снимки на материали, пригодени за направата на бомби, документи и интервюта. Агенцията забелязва значителни пропуски в стратегията на държавните структури за противодействие на контрабандата на опасните материали.
Става ясно още, че контрабандистите са подбирали купувачи, които „мразят Запада”. Експерти по тероризъм отдавна предричат подобен развой на събитията – когато организирани престъпни групировки ще се опитат да се свържат с ИД или „Ал Кайда”, за да им продадат оръжия за масово унищожение.
Във всички четири случая, известни до сега, контрабандистите са залавяни в сравнително ранен етап от осъществяването на сделката. Заради това лидерите на групировките все още са на свобода, а контрабандните стоки не са конфискувани.
Според полицията и съдебните власти в Молдова охлаждането на отношенията между Русия и Запада допълнително затруднява получаването на информация дали престъпни групи имат достъп до огромните количества радиационни материали на Русия.
„Можем да очакваме още такива случаи”, коментира Константин Малич, един от молдовските изследователи. „Докато контрабандистите смятат, че могат да направят големи пари, без да бъдат хванати, те ще продължават дейността си”, допълва той.
Малич разказва за бивш информатор на КГБ, който е работел като посредник между контрабандистите и потенциални купувачи – Теодор Четрус. Той е запазил „съветската” си омраза към Запада и многократно е коментирал как американците трябва да бъдат унищожени заради проблемите, които създават в Близкия изток. Четрус, разказва Малич, не веднъж е казвал, че трябва да се намери истински купувач от ИДИЛ, за да се направи „мръсна бомба”.
ФБР и Белият дом са отказали да коментират случая, допълва „Индипендънт”.