Япония отбелязва пет години от разрушителното земетресение, последвалото цунами и аварията в АЕЦ „Фукушима-1".
При бедствието на 11 март 2011 г. загинаха 18 500 души, а 2600 остават в неизвестност. Напълно или частично са били разрушени над 400 хил. жилища, а морската вода е заляла площ от над 560 кв. км, включително летището на големия град Сендай.
Площта на пострадалия район възлиза на 21,5 хил. хектара.
В Токио императорът и неговата съпруга водeха церемония с минута мълчание в памет на загиналите в 14:46 ч. - часът на земетресението. С цветя и свещи японците запазиха минута мълчание на много други места в североизточната част на страната.
Японското правителство прие днес нов петгодишен план за възстановяване на североизточните региони, пострадали при разрушителното бедствие. Документът предвижда за тази цел до 2020 г. да бъдат похарчени 6,5 трилиона йени (около 57 млрд. долара).
"Правителството ще положи всички усилия, за да осигури цялата необходима помощ на жителите на региона. Хората могат да се чувстват в безопасност", отбеляза японският премиер Шиндзо Абе на заседание на горната камара на парламента.
Министърът на възстановяването на Япония след земетресението Цуйоши Такаги обърна внимание на това, че "много от жителите на пострадалите райони и до ден днешен живеят във временни жилища" и правителството ще се постарае да реши този проблем възможно най-скоро.
Новата петгодишна програма започва през април. Тя предвижда до 90% от работата по възстановяване на жилищата и другата инфраструктура в Североизтока да е приключила до финансовата 2017 г.
Планът включва и оказване на медицинска и психологическа помощ на пострадалите от цунамито, подкрепа за производството и селското стопанство в региона, както и развитие на туризма.
От 2011 г. японските власти са похарчили около 25 трлн. йени (почти 225 млрд. долара) за дейности по възстановяване и ликвидиране на последствията.