В Сирия днес се произвеждат президентски избори. Очакванията са те да бъдат спечелени от президента Башар Асад, който ще се състезава за поста с двама не много познати политици - Хасан Нури и Махер Наджар. Асад, който е на власт от 2000 година, се бори за трети седемгодишен мандат, отбелязва ДПА.
По официални данни около 15,8 милиона сирийци имат право на глас. Повече от 9 000 изборни секции ще бъдат отворени в зоните, контролирани от правителството, от седем сутринта до седем вечерта местно време. Избирателите ще могат да гласуват, където пожелаят, само срещу лична карта. Целта на властите е да улеснят вота на близо 7 милиона разселени сирийски граждани, коментира Франс прес, цитирана от БТА.
Хиляди сирийци, живеещи в чужбина, вече упражниха правото си на глас в 38 посолства. В избирателните списъци за гласуване в чужбина са включени 200 000 души.
Това са първите президентски избори в Сирия от десетилетия, в които има повече от един кандидат. Досега Башар Асад и баща му Хафез Асад, който управлява страната от 1970 до 2000 г., бяха избирани чрез референдуми.
Сирийската опозиция призова да се бойкотира вота. Тя и западните й съюзници настояваха Асад да се оттегли като първа стъпка към спиране на гражданската война, започнала през 2011 г. с мирни продемократични протести, но взела вече 162 000 жертви.
Държавният секретар на САЩ Джон Кери каза, че изборите са фарс, обида и измама с демокрацията.
Избирателният закон, приет тази година от контролирания от Асад парламент, забранява на президентските избори да се кандидатират сирийци, живели извън страната последните десет години. По този начин бе елиминирано участието в изборите на повечето от най-известните опозиционни лидери, които отдавна живеят в изгнание.
Двамата съперници на Асад за президентския пост твърдят, че са сериозни конкуренти. Хасан Нури казва, че не е нито от режима, нито от опозицията, а представлява народа и е водач на "мълчаливото мнозинство". Той е бил пет години депутат преди 2000 година и министър на администрацията от 2000 до 2002 г.
Другият кандидат - Махер Хаджар, който в момента е член на парламента, критикуваше Асад за участието на властите в мирните преговори в Женева, на които не бе постигнат напредък за уреждане на конфликта. През 2000 г. Хаджар се отцепи от комунистическата партия и създаде собствена политическа формация в родния си град Алепо. По-късно стана един от основателите на Националния комитет за единство на сирийските комунисти.
И тримата кандидати са критично настроени към САЩ и техните съюзници.