Най-малко двама от стрелците, които предизвикаха трагедията във Франция са били радикализирани в затвора, който се оказва изключително плодотворна почва за екстремистите, която властите на практика не могат да контролират, пише в анализ агенция „Франс прес”.
Освен това и Мохамед Мера, войник на „Ал Кайда”, който застреля седем души в серия атаки през 2012 г., и Мехди Немуш, разстрелял четирима души в Музея на евреите в Брюксел миналата година, са били радикализирани в затвора.
Известно е, че Шериф Куаши, един от убийците в последната терористична атака в Париж, в която 12 души от списание „Шарли Ебдо” бяха застреляни в редакцията, е бил под влиянието на Джамел Бегал, който е известна фигура на радикалния ислямизъм.
Това се е случило, докато двамата са лежали в затвора „Фльори Мергоа”. Джихадистът Амеди Кулибали, който уби полицайката и четирима души в магазин в Париж ден по-късно, също е преминал през вербовката на Бегал и се е срещнал с Куаши в същия затвор, който е и най-големият в Европа.
„Имаме голям проблем с политиката в нашите затвори”, каза Мартин Прадел, адвокат, защитник на джихадисти. „Развратът, безделието и липсата на морална подкрепа е плодородна почва, в която радикалните практики процъфтяват, обясни той.
Друг адвокат пък разкри, че влиятелно име от престъпния свят го е предупредил за опасността от радикален ислямизъм в затвора още преди нападението на Мера.
Министерството на правосъдието във Франция като цяло признава проблема, но все пак твърди, че положението не е толкова страшно. „От 152 души, които в момента са в затворите във Франция (от общо 67 хиляди затворници) и са били част от терористични атаки, само 16% от тях лежат присъдите си, 84% са радикализирани на друго място”, каза говорителят на министерството.
И от 152-мата, „около 60 са идентифицирани като „духовници”, които пропагандират сред останалите затворници мюсюлмани”, добави още той.
За да се бори срещу влиянието им, затворът, който се намира в покрайнините на Париж и е събрал 15 от тези хора, реши да ги раздели от другите затворници чрез изолация в отделна секция на сградата.
Този ход се прилага за първи път във Франция и е тест за администрацията на затвора, но критиците твърдят, че е малко вероятно да проработи. „Създаването на малки Гуантанамос не е решение”, казаха още от министерството, като добавиха, че това само би засилило радикализацията.
Малко проповедници
Още една основна цел на френското министерство на правосъдието е да се увеличи броят на мюсюлманските духовници в затворите. Според един проповедник липсата на легитимни представители на религията принуждава лишените от свобода да търсят подобна подкрепа в други затворници, които могат да ги заблудят.
„По природа хората не понасят самотата, а там няма достатъчно свещеници, които да отговарят на духовните нужди на религиозните сред лишените от свобода. Понякога те имат нужда да поговорят и да се изповядат”, каза свещеник от затвор в северозападна Франция.
От 2012 г. са открити 32 нови работни места на тази позиция. „В момента във френските затвори има 183 духовници”, заявиха от министерството, като допълниха, че бюджетът е увеличен със стотици хиляди евро.
Друго голямо предизвикателство за администрацията на затворите е да идентифицира онези, които са склонни към екстремизъм, като най-радикалните не са задължително най-демонстриращи религията си. „Точно обратното, те са незабележими”, казаха от министерството, който допълни, че Кулибали никога не е създавал проблеми в затвора.
По тази причина от министерството започва план за действие, чрез който затворнически служители, специализирани изследователи и организации като Световният институт по арабистика ще си сътрудничат, за да откриват лесно тези влияния или да помагат за де-радикализирането им.