Местността Жабйек, Словения. Нощта на 13 февруари.
20-годишният Алеш Оловец и 29-годишният Мартин Ковач играят карти с техния приятел Андрей Цекута. Минути по-късно Алеш отваря „Фейсбук” на телефона си и започва да предава на живо, но картината е повече от ужасяваща.
Той и Мартин пребиват жестоко 26-годишният Андрей. Побоят не спира, докато двамата не виждат, че Андрей не помръдва.
Един от всички „Фейсбук” зрители подава сигнал в полицията, която за броени минути локализира мястото, откъдето се предава на живо.
„Във видеото видяхме как някой бие младеж. Мъжът беше с прерязано гърло, измъчваха го. Веднага изпратихме екипи натам. Когато отидохме, намерихме мъжът, лежащ в тревата. Наблизо бяха и нападателите му. Жертвата се е опитала да избяга от мястото, не е успяла”, разказва Матяш Щерн от Криминална полиция.
По-късно пребитият Андрей умира в болница, а Алеш и Мартин за задържани.
През това време обаче видеото с убийството става хит в социалните мрежи в Словения и по света.
Полицията се обръща два пъти към „Фейсбук” да свали видеото, но реакцията закъснява. Свалено е чак след 13 часа, след като е гледано и споделяно от хиляди, част от които дори са го оценили с лайкове.
„За съжаление, повечето престъпления днес вече стават онлайн, изместват се в мрежата. Не можем да направим всичко, което ни се иска, защото нямаме контрол над това. Нямаме тази сила. Това не е правилно. Нещо трябва да се направи сега, но срещаме критика и съпротива в обществото. Една част от него смята, че дори се опитваме да цензурираме интернет”, казва Бощян Линдау от главната полиция на Словения.
Алеш и Мартин нямат сериозни криминални досиета. Били са безработни. Според снимките им във „Фейсбук” Алеш е бил част от боен клуб.
Предисторията
Преди четири години Алеш за малко не загубва живота си при пожар в дома му. Тогава майка му го спасява.
Двамата за последно са живели в къща, която им е дарена от местната църква. Една от версиите на разследващите е, че боят започнал, защото Андрей отправил обиди по адрес на майката на Алеш.
Преди да започне онлайн измъчването, убийците звънят на брата на Андрей, но той не вдига телефона.
„Не знам защо ми звъняха, може би са искали да кажат, че брат ми е пребит. Или са искали да дойда, да го видя там и да пребият и мен. Може би, като не им отговорих, спасих живота си”, казва Деян Цекута.
Социалните мрежи
Вук Косич е един от най-популярните словенски експерти в областта на социалните мрежи. Част от причините за убийството си обяснява с пристрастеността на единия убиец към „Фейсбук”.
„Това е било нещо нормално за него. Животът му е бил смесица между реалния живот и „Фейсбук” – място, където е можел да представи себе си, да създаде свой паралелен свят”, смята Косич.
Според него пред Алеш не е имало дилема. „Просто си е казал „Аз имам нещо за постване, ще го постна”. Това е перфектното престъпление. Съдържа всичко в себе си – убийство в реално време, всеки може да го види”, казва Косич.
Това не е първият случай на насилие, предавано и гледано на живо в социалната мрежа.
Януари 2017 г., Чикаго. Двама мъже и две жени отвличат и измъчват брутално момче с увреждания. Задържаните са чернокожи, а жертвата бяла, а във видеото крещят цинизми по адрес на Доналд Тръмп и белите хора.
Юни 2016 г., отново Чикаго. 28-годишен мъж заснема собственото си убийство.
Юли 2016 г., Минесота. Жена предава на живо във „Фейсбук” смъртта на годеника си, застрелян от полицията.
Отговорът на компанията се изразява в кратки, съчувстващи публикации, като тази на Марк Зукърбърг за случая в Минесота, постната на собствената му стена:
Видеата, които видях тази седмица са тревожни и хвърлят светилна върху страха, с който живеят всеки ден милионите потребители на нашето общество. Докато се надяваме, че никога няма да видим друго подобно видео, да си припомним защо това да бъдем заедно, изграждайки много по-отворен и свързан свят, е толкова важно. И колко още по-далеч трябва да стигнем.
В правилата си за комуникация от „Фейсбук” пишат, че няма да допуснат потребители да се наслаждават на престъпления, извършвани от самите тях. Но какъв е отговорът им за случая в Словения:
Голяма част от хората използват „Фейсбук Лайв”, за да бъдат заедно и да споделят преживяванията си на момента със своите приятели и семейство. Но когато някой извършва насилие, според правилата ни, докато използва функцията, се опитваме да прекъснем излъчването възможно най-бързо, след като бъдем сигнализирани. Даваме възможност на хората да подават сигнал за забелязано насилие по време на живото излъчване.
Съвсем естествено, словенците реагират бурно на престъплението, но според тях наказанието на убийците ще бъде несправедливо и незначително.
Максималната присъда, която могат да получат Мартин и Алеш според местното законодателство е до 15 години затвор. 23-минутното видео с убийството на Андрей ще се използва като доказателство в съда.
„За съжаление, нямаме силата да се справим с това. Не можем да стоим и само да кликваме. Тава е отговорност на сайтовете – бързо да премахват такива видеа. За да се намесим ние, първо трябва да се случи нещо нередно”, казва Бощян Линдау.
„Полицаите ни трудно може да повлияят на „Фейсбук”, така би било и в България. По този начин работи светът, когато духът излезе от бутилката – духът на глобализирания интернет”, смята Вук Косич.
Едно от най-разпознаваемите български лица у нас, свързани с дигиталното, е Пламен Русев. Той казва, че от това дали човек е добър или лош, зависи какво ще му се случи в социалната мрежа.
„Ние не можем да обвиняваме технологиите. Те са като ножа – можем ли да обвиним ножа, че с него е убит някой? Ножът ни помага да срежем хляба. За „Фейсбук” всичко е трафик, а трафикът означава много пари. Няма нищо сложно в дигиталния свят. Има правила, които работят. Колкото повече хора използват „Фейсбук”, толкова повече рекламодатели ще дават пари”, казва Русев.
Близките на убиеца Алеш и на жертвата Андрей продължават да търсят паралелно с разследващите причините за ужасния случай и чакат присъдите.
„Поне 30 години трябва да е наказанието. Правилната присъда е смъртната присъда. Ако е само 15 години, те ще излязат навън скоро и това, което направиха, може да се повтори отново. Не е справедливо. Не може животът да струва толкова малко”, казва братът на Андрей.
„Това, което стана със словенското видео, е страхотна новина за компанията „Фейсбук”. Сега се говори много за социалната мрежа. Те не плащат, но печелят. Това е истината, това е поуката. Защо „Фейсбук” да отрежат ръцете, които му дават златното яйце? Ще направят ПР, за да покажат съчувствие, ще има сълзи навсякъде, но това е бизнес модел. Затова казвам, че тази машина е перфектно усъвършенствана, да злоупотребява с нашата слабост. Тя е нещо като извънземно, както по филмите – опряно е в лицето ти и не ти дава да помръднеш. А ние сме слаби. Нямаме механизъм да защитим живота си от зверовете. Тук е и ще остане. И ще пораства, „Фейсбук” е щастлив, защото си там. А ти си горивото, което ще поддържа живота му”, казва Вук Косич.