Американският президент Барак Обама похвали смелостта на канцлера Ангела Меркел и на германския народ, проявена по време на бежанската криза. Той направи това в интервю, което ще бъде публикувано днес в германския булеварден всекидневник "Билд".
Берлин е на категоричната позиция, че страните от ЕС трябва заедно да намерят решение на кризата чрез разселване на мигрантите. Германското правителство остро се противопоставя на оградите по границите и силовите методи за охраната им. Това отношение към бежанския въпрос се приема със смесени чувства в самата Германия, особено след масовите посегателства над жени по Нова година в Кьолн.
"Смятам, че в кризата с бежанците отношението на канцлера Меркел, както и това на много германци, беше смело", заявява Обама. Тя е дала пример за "истинско морално и политическо лидерство", според президента на САЩ.
Той е категоричен, че "Германия не трябва да носи сама, или с помощта на няколко други държави, цялата тежест на кризата". Неотдавнашното споразумение с Турция е било стъпка към по-справедливо разпределение на тази отговорност, добавя американският президент.
По време на управлението на Меркел е нараснало участието на Германия на международната сцена и страната играе вече по-важна роля, заявява Обама. Той оценява като изключително важно участието й в преговорите за иранския ядрен въпрос и в сключването на Парижкото мирно споразумение.
Меркел е допринесла и за запазването на европейското единство при руската агресия срещу Украйна, подчертава Обама, който нарича германската канцлерка "пазителка на Европа".
Очаква се Меркел и Обама да открият утре панаира в Хановер, най-голямото изложение на промишлени стоки в света. Днес обаче хиляди противници на споразумението за свободна търговия между САЩ и ЕС ТТИП (Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство) се събират за протести в града, ден преди пристигането на американския президент, отбелязва „Франс прес”.
Обама защити споразумението ТТИП и в интервюто си за "Билд". Според него то е "един от най-добрите начини за насърчаване на растежа и създаване на работни места". ТТИП ще засили търговията и ще доведе до откриването на работни места както в ЕС, така и в САЩ, подчертава американският президент.
На Стария континент обаче има притеснения, че споразумението ще доведе до разхлабване на стандартите за качество и безопасност в редица индустрии (като хранително-вкусовата) и ще даде на големите компании възможност да съдят националните правителства.