Скандал, свързан с обидата на политици и свободата на словото, разтърси и Германия в последните дни. Стигна се до редактиран видеоклип, който беше качен на сайта на голяма обществена телевизия, а самият германски канцлер Ангела Меркел беше поставена в нелеката позиция да избира между демократични ценности, каквато е свободата на словото, и отношенията на страната с голям и важен в стратегическо отношение партньор – Турция...

В основата на всичко беше Ян Бьомерман.

Той е на 35 години, синеок кореняк-германец от града на Бременските музиканти, популярно лице от екрана. Преди дни Ян Бьомерман получи най-високото германско отличие за модерна телевизия, но и съдебен иск за обида от турския президент Ердоган.

Всяка седмица Ян Бьомерман разсмива и провокира за размисъл милиони германци във вечерното си комедийно шоу „Цет Де Еф Нео Роял“ на втората обществена германска телевизия. Острият му хумор е насочен към политици, обществени събития, известни личности. Редовно под прицел на шегите му е и германският канцлер Ангела Меркел.

Сатирата на Бьомерман сега е „гореща точка“ на дипломатически скандал между Германия и Турция, и то в момент, когато двете страни показват топли политически отношения заради бежанската криза в Европа.

Шегите на комика са и сериозно изпитание за вътрешната политика на канцлера Меркел, защото на прицел са демократичните ценности и свободата на словото.

Предисторията

Скандалът започва на 17 март т.г. сатиричното предаване „Екстра 3” на обществената телевизия Ен Де Ер излъчва видеоклип, осмиващ политиката на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и действията му срещу журналисти и ограничаването на свободата на медиите в страната.

Заради песента турското външно министерство привиква германския посланик в Анкара. По информации на германските медии на срещата е изискано да бъде спряно излъчването на видеоклипа, но германският посланик е заявил, че политическата сатира принадлежи към свободата на изразяване и на медиите във федералната република.

В следващото издание екипът на „Екстра 3” иронично благодари на турския президент за „рекламната кампания“ и рекордните 3,5 млн. гледания в интернет, които постига видеоклипът след реакцията на турските власти.        

За Ердоган, за любовта към козите, за миризмата на дюнер и за сатирата като изкуство

Ден по-късно в четвъртък вечер (31.03.2016) е комедийното шоу „Цет Де Еф Нео Роял“ с водещ Ян Бьомерман. След музикалното интро на бенда, завесата се вдига и комикът, както всеки път, излиза пред публиката в студиото. Тази вечер акцент в предаването е сатирата и реакцията на Анкара.

Бьомерман иронично проявява „разбиране“ към турските власти, но пояснява на турския президент законите в Германия и в Европа за свободата на медиите и изкуството, обяснява разликата между сатира и „обидна критика“.

За „обидна критика“ дава пример със стихотворение, посветено на Ердоган, като преди това подчертава: „Това, което следва, не трябва да се прави!“

Следва памфлет с нецензурни думи и сравнения със сексуален привкус като „този, който най-много обича ** **** кози и да потиска малцинствата“ или „президент с малък *****”.

В сайта на Цет Де Еф е поставен съкратен вариант на предаването – без стихотворението. Решението е на ръководството на телевизията с аргумент, че то не отговаря на критериите за качество на медията.

Това отключва бурна обществена реакция и съмнения за политическа намеса, които вече са вътрешнополитически проблем за управляващите.

„Най-опасният“ сатирик  

Сатирата с турския президент поставя канцлера Меркел в неизгодна патова ситуация – да застане на страната на Анкара или на свободата на словото. Каквато и да е позицията ѝ, Меркел може да загуби или подкрепата на Турция в справянето с бежанския проблем, или общественото доверие в страната си.

Берлин е притиснат да реагира на вербална нота от Анкара, в която се настоява за търсене на наказателна отговорност на сатирика. Президентът Ердоган подава отделно и жалба срещу Бьомерман в германската прокуратура. Според чл. 103 от Наказателния кодекс на Федералната република може да бъде открита наказателна процедура при обида на чужд държавен глава. Ако бъде доказана вина, водещия го заплашва арест от три месеца до пет години.

В същото време върховният закон – Конституцията, гарантира свободата на словото, на изкуството и на медиите.

Скандалът се разраства след като стана ясно, че предаването е тема и на телефонен разговор между канцлера Ангела Меркел и турския премиер, в който Меркел е критикувала стихотворението. Обществената реакция в Германия е бурна.

В защита на сатирика застават печатни и електронни медии, едни от най-популярните имена в журналистиката и изкуството, както и най-големият булеварден вестник в Европа – „Билд“ (вестникът, който е свалял и издигал много политици в Германия). От другата страна нарасна недоволството сред турската общност в страната.

Снимка: Neo-Magazin-Royale.de

От полицията в Кьолн поставиха охрана пред дома на сатирика, а последното предаване по решение на екипа бе отменено. Така тези дни Меркел бе притисната да направи изказване, заставайки зад свободата на словото в страната.

По закон германското правителство трябва официално да изкаже своята позиция по случая „Бьомерман“ от една страна, а от друга се очаква прокуратурата да се произнесе дали ще бъде открита наказателна процедура срещу сатирика по жалбата на турския президент.

В Германия Ердоган е представляван от Михаел-Хубертус фон Шпренгер, един от най-добрите юристи по медийно право в страната. Ако и двете чакани позиции – на правителството и на прокуратурата, не открият, че има необходимост за търсене на наказателна отговорност, адв. Шпренгер се заканва, че ще обжалва до последна инстанция – Конституционния съд.

Това може да продължи дълго – време, в което политика и медии ще воюват понякога един срещу друг, понякога заедно. А догодина в Германия предстоят избори за нов канцлер.

Сатирата като обществена позиция

Седмицата, в която предаването на Бьомерман беше цензурирано, а Турция отправи протестна нота, сатирикът беше отличен с най-престижната награда за модерна телевизионна сатира.

Тя е за друг негов материал, посветен на бившия гръцки финансов министър Янис Варуфакис, в който той показва среден пръст. Клипът бе излъчен преди година, в разгара на кризата „Грекзит“.

Сега първият чуждестранен политик, който подкрепи Бьомерман, беше именно Варуфакис.

В предаването, посветено на Ердоган, водещият се „закача“ и с унгарския премиер Виктор Орбан, и с кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп, и с руския президент Путин, и с французойката Марин льо Пен. Никой от тях засега не е подал оплакване.

Водещата на едно от най-популярните политически предавания Ане Вил попита: „Няма ли турският президент нищо по-добро за правене, от това да гледа германска телевизия?!“

Журналистите на Цет Де Еф излязоха с отворено писмо, в което настояват цялото предаване на Брьомерман да бъде публикувано в сайта на телевизията. А друг известен сатирик – Дитер Халерворден, написа нова песен, посветена на Ердоган.

Тя започва с думите: „Ергодан, Ергодан, направи ме, моля те и мен известен!“, продължава с : „Ергодан ти си терорист, който се ***** срещу свободния дух на изкуството!“ и завършва с думите: „Ердоган, Ердоган, Германия не е Кюрдистан!“