Тим Кук се промени. От времето, когато беше обявен за "харизматично затруднен" до презентацията от 9 септември 2014 година с Apple се случиха много неща, които променят компанията и я подготвят за ново, смело бъдеще. Apple на Тим Кук вече не е Apple на Стийв Джобс. И това не е задължително лошо. Все повеч изглежда, че е задължително добро.

Apple представиха всички устройства, за които течаха горещи слухове повече от три месеца. Така компанията, известна с високата степен на параноичност към иновациите си, внезапно вече е компания, която играе модерната игра на информационната интернет лавина - произвеждай тонове информация, произвеждай я всеки ден, защото само така ще останеш най-отгоре в съзнанието на хората.

Двата нови модела iPhone 6 са закономерно следствие на тежненията на Apple за пазарно развитие в Азия. Там големият екран е ключов аргумент за покупка. Там всичко голямо е по-добро. Там фаблетът има своята действителна роднина. 5,5 инча са нещо, което конкуренцията на Samsung и LG досега празнуваше като своя собствена иновация. Apple се включва в това състезание с традиционните си ценности - метал срещу пластмаса, лесен за употреба интерфейс срещу приятно изглеждащи, но понякога нефункционални приложения, отлична синхронизация между софтуер и хардуер срещу бъгове всеки ден. В резюме, ако притежавате iPhone 5 или iPhone 5s, много малко са аргументите, които ще ви накарат да смените сегашното си устройство. По-големият екран е наистина по-удобен при консумация на съдържание, но и води след себе си до изпъкване с неестетически характер на джоба. Освен ако по принцип не сте потребител на кожена калъфка за колан или дама с елегантна чанта. Тогава iPhone 6 Plus ще е вашето ново бижу. Както се шегуваха коментаторите в интернет при презентацията на Apple, рабоното заглавие на този продукт е било iPad Mini Mini.

Бъдещето е на Watch

Появата на Apple Watch постулира изцяло новата ера в развитието на Apple, при която в имената на продуктите вече i няма да е задължителен атрибут. Watch навлиза на пазар, в който конкуренцията от Android-устройства вече е активна повече от година. На техния фон Watch прави някои неща малко по-добре, но не прави нищо кардинално различно. И въпреки това, Apple Watch вероятно ще поведе тази категория на електронни устройства за носене на ръка. Причината е в доверието. Няма Apple-устройство, което да не работи изрядно и перфектно от мига, в който го докоснеш. По всичко личи, че и Watch ще работи идеално. С него внезапно всички онези милиони млади и не толкова млади хора, които в последните 15 години решиха да зарежат часовника си, защото, хм, часът го пише в долния/горния десен ъгъл на десктопа, сега ще се изкушат да инвестират 500-700 лева в нова играчка. Apple Watch е и най-големият риск на Apple - за разлика от Apple TV, което беше анонсирано като устройство за хоби и затова бутиковите му продажби не тревожат никого твърде силно, провал на Watch би довел до сериозни проблеми за Apple, именно защото ще развали мантрата. Мантрата, че всичко просто работи.

И понеже Apple не е само компания за маркетинг митове и легенди, но и солидно предприятие с железни правила за генериране на приходи, Apple Pay е всъщност най-важната новина от вчерашното събитие. NFC-техологията е на пазара от години, а от колко три години Android-смартфоните се упражняват в сферата на заместителя на обикновената кредитна карта. Досега с променлив или никакъв успех. Навлизането на този пазар от страна нa Apple е голяма новина поради няколко причини. Първо, клиентите на Apple са в общия случай състоятелни хора. Но най-вече, клиентите на Apple консумират през AppStore и iTunes съдържание непрекъснато. Т.е. това са хора, които хар-чат. И ако веднъж си усетил лекотата на похарчването на няколко лева за софтуер, какво ще те спре със същата лекота да похарчиш същата или малко по-голяма сума за кафе или сандвич? А за битови сметки? Опасенията за сигурност са най-големият проблем. Скандалът с хакнатите iCloud-акаунти на американски знаменитости е доста смущаващ и е причината някои хора да изтъкват риска при плащанията. Истината обаче е, че рискът е преувеличен, най-вече заради технологичните предимства на технологията, която ще бъде прилагана. Даже може да се каже, че рискът е по-нисък от този някой да види PIN-кода ви. Затова, ако Apple Pay проработи, мантрата за голямото доверие в напълно "работещия" Apple ще продължи и в следващото десетилетие.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement