Със задължителното гласуване партиите рискуват както да спечелят, така и да загубят 300-400 хиляди гласоподаватели, твърдят специалисти по избирателни закони. Експертите виждат положителната страна на задължителното гласуване в повишавене на избирателната активност с около 300-400 хиляди гласа.
Отрицателната страна на новата избирателна норма е задействането на наказателния вот. „Като задължим хора, които не желаят да гласуват, които не са харесали никого, дали няма да се изненадаме с партии, които не сме искали да влезнат в НС”, пита Екатерина Михайлова.
Ако задължителното гласуване се въведе с промяна на Конституцията, правителството ще спечели около 60 дни допълнителен живот. Парламентът може да въведе задължително гласуване и чрез насрочване на референдум. Възможно датата за референдум и предсрочните избори да бъде на една и съща дата, стига да има политическа воля. Това ще повиши избирателната активност при всички случаи, смята Михайлова.
Този референдум трябва да има въпрос и за електронния вот. В противен случай над 1 млн. българи, които живеят в чужбина, няма да са в състояние да упражнят правото си да избират.
Задължителното гласуване изисква големи административни усилия - уведомяване с писма до всички избиратели, проверка на избирателните списъци и възлагането на данъчните да събират глобите за нарушителите.
В Европа задължително гласуват в Белгия, Гърция, Кипър и Люксембург, но глобите от 2000 евро не се прилагат през последните 10 години.Задължителен вот със санкции има в Австралия.