„Феноменът „Марешки” не е никакъв феномен. Това заяви Валентин Златев, председател на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) и генерален директор на „Лукойл България”, по време на изслушването му във временната анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства, водещи до съмнения за изкривяване на конкуренцията на пазара на горива и до съмнения за злоупотреба с господстващо положение в периода от 2008 до 2016 г..
Ако вие тръгнете днес от Благоевград за Кулата на 18 места ще видите надписи на пътя 20 ст. по-евтино дизелово гориво и т.н. Бензиностанции, които продават на по-ниски цени от пазарните в България е имало и има, като в т. нар. ведомствени бензиностанции, за които имаме основания да считаме, че ощетяват фиска на страната”, каза още Валентин Златев, цитиран от БГНЕС.
Феноменът в случая е, че тези хора, които съзнават, че са на ръба на закона, са си мълчали, един човек си позволи да стане и да каже: „Аз съм Апостолът на свободата и спасявам българската нация, защото продавам на българския народ по-евтини горива”, продължи Златев. Не може да се получи така, че крайната цена да е с 20 ст. по-ниска от пазарната.
А дали държавата е защитила своите интереси и кой може да гарантира, че от този търговец, продаващ на по-ниска цена, държавата си е събрала ДДС и акциза, запита Златев. Няма нито един акт от приключили проверки на този бизнес на г-н Марешки и за мен това е тежък случай на политически чадър, смята той.
Такъв документ няма към днешна дата, повтори той. Какво значи това? Че държавните институции една година не могат да извършат проверка, кое му е толкова сложното? Не продаваме гориво на Марешки, тъй като той писмено се отказа да купува от нас, потвърди Златев.
Въпросът, който трябва да му се зададе, е колко данъци е платил той от дейността по продажби на горива. Ние озвучихме нашите, нека и той го направи, а и да каже как и ние да купуваме толкова евтино гориво, за да го продаваме пак толкова евтино, коментира Златев.
Докладът на прокуратурата е на базата на нашата жалба до главния прокурор на републиката за съмнения във функционирането на централизираната акцизна система БАЦИС. От месец май, мисля, има негово разпореждане и е извършена подобна проверка със заключение по нея. Не мога да коментирам нищо, което касае доклада, защото има засекретена част, за което съм се подписал, посочи Златев. Имаме съмнения и впечатлението ми от доклада е, че се потвърждават тези неща. Такива манипулации могат да се извършват навсякъде по веригата – от пристанището, т.нар. митнически склад, по пътя, през фиктивните фактури за ДДС, навсякъде, обясни той.
По думите на Златев, разпространяваната теза за монопол в пазара на горива е абсолютно несъстоятелна.
„Съгласно информацията, с която разполагаме от Агенция „Митници”, в пазара на горива в България, около 60%, се извършва снабдяване от вътрешен производител и 40% от внос”, коментира Златев и поясни, че регистрираните рафинерии в България са 4.
По време на изказването му стана ясно, че в страната има около 2500 бензиностанции, регистрирани в Националната агенция по приходите и около 7000 ведомствени бензиностанции, върху които липсва достатъчен контрол.
Очевидното увеличение на данъците и относително константното потребление и събираемостта на данъци индикират рязко увеличение на сивия сектор. Според доклада на Министерството на финансите от 2015 година, който беше официално публикуван на сайта, всеки трети литър употребен газьол е без платени данъци. Щетите за фиска възлизат на 1.200 млрд. лева”, заяви още Златев, цитиран от агенция "Фокус".
От изказването на Златев стана ясно, че асоциацията подкрепя приемането на отделен закон за пазара на горивата и участниците в него.