Спешните мерки за спешната помощ вече са в действие – над 90 лекари и 40 сестри започват работа в центъра от понеделник.
Здравното ведомство разполага със списък от лекари, медицински сестри и шофьори, които искат да работят в столичната спешна помощ. Медиците идват от болниците „Пирогов”, Военна академия, ИСУЛ и „Токуда”. Те ще дават дежурства в дни, в които не са на работа и ще получават по 100 лева на дежурство.
Междувременно медиците от спешния център продължават с протестите си, докато не бъдат изпълнени исканията им – по-високи заплати и запазване на стария директор д-р Георги Гелев. Молбите за напускане в центъра вече са 150.
Помощ, а не алтернатива
Екипите от големите болници започват работа в спешната помощ в понеделник. Парите за тях идват от бюджета на центъра.
„Помолихме колеги на втори трудов договор да се включат в работата на Спешна помощ София”, каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков.
Един от лекарите е д-р Христо Юруков. Реаниматорът работи от 20 години в „Пирогов”. „Всички колеги, които сме готови да помогнем от институт Пирогов на центъра за спешна помощ отиваме в тяхна помощ, а не като тяхна алтернатива”, подчерта той.
Спешните медици обаче, не приемат идеята на министерството.
„Г-жа министъра може да заплати на 90 екипа, за два месеца ще намери пари. Извънредният труд е тройно- четворно по-висок, а няма пари да увеличи заплатите”, коментира д-р Живка Лехчанска от Спешна помощ. Тя аплодира желанието на колегите си от болниците да работят в ЦСМП, но „ще поживеем и ще видим”.
Медици от всички населени места, събирайте се!
Късно снощи министър Андреева е изпратила заповед до всички спешни центрове в страната - при нужда лекари от провинцията да се командироват в София. В Разлог например спешните екипи са само три.
„Това е абсурд...Не можем, тук имаме нужда и ние от лекари”, откровен бе Сотир Велев, фелдшер в спешния център в града.
И екип от Шумен няма да тръгне към столицата. „Ако тук целта е стачкоизменници да станем, няма да станем, аз лично няма да стана”, подчерта д-р Христо Димитров от ЦСМП-Шумен.
Столичната община подаде ръка на здравното министерство. „От 4 многопрофилни болници да бъдат предоставени екипи за нощни дежурства, за да бъдат командировани в центъра за Спешна помощ”, заяви кметът на столицата Йорданка Фандъкова
А после?
Екипите ще работят временно, за срок от 45 дни. След това министерството трябва да намери решение на проблема с недостига на кадри, като осигури още 30 медици, които да работят за постоянно в центъра.
Към момента на дежурство линейките в София са по-малко от 20.
Междувременно, днес спешните медици от цялата страна излязоха с обща протестна декларация срещу министерството. Лекарите заплашват с масови оставки, ако екипи от провинцията бъдат командировани в София.