Евентуална визита на руския президент Владимир Путин у нас може да се окаже проблем за руската стана, особено заради това, че явно съветниците на българския президент са побързали „да се сложат“ и не са се информирали, че на 3 март 2018 г. се навършват 100 години от Брест-Литовски мирен договор, когато Русия капитулира пред България. Това каза режисьорът и бивш кандидат за депутат на ДОСТ Евгений Михайлов в предаването „Тази сутрин“ по bTV.
Той коментира поканата на президента Румен Радев към Путин да посети страната по повод 140-годишнината от края на Руско-турската война и Освобождението на България.
Михайлов добави, че не е ясно дали е отправена покана за посещение и към президентите на Украйна, Беларус, Румъния, Финландия, Румъния, защото воини от тези страни са се сражавали тогава и са дали живота си в Руско-турската война.
Смятам, че е крайно време отношенията с Русия да се балансират и поканата от страна на Радев е много добър ход, коментира политологът доц. Мария Пиргова. Според нея трябва да се отнасяме нормално към такива държавни посещения. Вероятно ще бъдат поканени и други президенти и всеки ще отдаде почит на своите воини, а най-голямо основание има президентът Путин. „Нищо лошо и ненормално няма да се случи. Защо трябва да реагираме с някакви особени негативни или свръхпозитивни чувства? Нормално е отношенията да бъдат възстановени“, каза тя. И добави, че нито тогава, нито сега амбициите на Русия към България са чисти, нито тези на Турция или Европейския съюз – „в политиката има интереси, добре го знаете“.
Да се отдава почит най-вече на Путин и се говори за него като за патрон на честването е слагачество на инициаторите, коментира Михайлов. Според него е добра идеята на новосъздадения Атлантически съвет да се поканят наследниците на воините, отдали живота си във войната.
България си е откупила свободата, която е била част от политиката на Русия за достъп до Проливите, посочи той. По думите му страната ни „стои доста странно в света, в ЕС и в НАТО“. „Нашите съюзници само преди няколко дни увеличиха санкциите срещу Русия, наложени заради анексирането на Крим и политиката на Москва към Донбас, докато българският президент говори за сваляна на санкциите“, каза гостът.
„Едно е Освобождението ни, в което Русия играе централна роля, друго са санкциите. Радев има особено отношение към тях, но не го проявява в ЕС. Той ще изчака момент, когато вероятно може да бъде инициатор на такова обсъждане за падането им. Това е съвсем различна политика“. Няма значение с какво съвпада посещението на Путин (догодина България ще е председател на Съвета на Европа, бел. ред.), смята Пиргова.
Помолени да коментират дали паметникът на връх Бузлуджа трябва да бъде върнат на БСП, Михайлов каза: „Не знам някога Бузлуджа да е била собственост на БСП, за да ѝ се връща. Доколкото знам този паметник е построен от българската държава с парите на българския народ“. Той припомни, че със закон режимът на БКП е обявен за престъпен. „Не знам защо трябва да се прави подарък на наследниците на БКП“, на партия, която има престъпно минало, добави той.
Според Пиргова „Тази партия няма престъпно минало, престъпното минало е взаимно и трябва да приключим с това и най-после България да има някаква обща национална позиция“. По думите ѝ БКП е част от плурализма.
Вижте целия разговор във видеото: