Тютюнопроизводителите отново се вдигнаха на бунт. На финала на кампанията напрежението между производителите отново ескалира заради тонове неизкупен тютюн. Стигна се и до блокада на международния път за Турция.
Центърът на пограничното село Мустрак се превърна в клада. Обезверени, хората горяха тютюна си, който не струва нищо, защото никой не го купува. „Това са пари, с които те живеят”, коментира местната жителка Соня Желева.
Производителите недоволстват, защото кампанията свършва, а 150 тона тютюн в Свиленград и Казанлък все още не е изкупен. Няма и договори за новата реколта, а хората вече сеят. „Стоката не е излязла, ей тъй даром. В пет часа сме станали. Всяка сутрин - ставаш, лягаш – тормоз”, оплака се производителят Здравко Чаушев. „Не може да пращам децата на училище. Нямат обувки, нямат дрешки - почнахме вече да гладуваме. По добре да крадем ли, хора ли да утрупим? До там стигаме вече”, допълни Гюнай Навзи.
„Ако не правят фирмите договори ние умираме, жив зян сме. Ей това дете камък ли да яде, да дам камък ли?”, попита местна жена.
В центъра на протеста бе Живко Желев - мъжът който преди два дни почти не наби оценителите, влезли в склада му, но без намерение да купуват. „Искаме цена. Искаме договори! Няма никой тази година, миналата година се изпреварваха, няма никой сега, никой не се посочва от тия фирми, никой”, оплака се Желев.
За да бъдат чути, тютюнопроизводителите блокираха и международния път за Турция. Няколко минути пътна блокада се оказа достатъчна, за да се намери решение на проблема.
„Булгартабак холдинг” поема ангажимента да изкупи тютюна, който е останал на територията на цялата страна от всички сортове групи”, обясни председателят на Асоциацията на тютюнопроизводителите Цветан филев.
Обещанието, че тютюнът ще бъде купен, вдигна блокадата, но под условие, че ако до седмица това не се случи, следва щурм на столицата, на който редом до тютюнопроизводителите се заканиха да застанат футболни фенове, рокери и миньори от за цялата страна.