Пловдивската прокуратура е повдигнала обвинение на главният архитект на града Румен Русев и представителят на дружеството "Одрин 8" за събарянето на тютюневия склад в града, съобщи пресцентърът на обвинението.

При разследването на събарянето е станало ясно, че има "фрапантни нарушения на разпоредбите на Закона за културното наследство" в периода от 4 октомври 2010 г. до 9 февруари 2016 г. Това е и причината обвинението да привлече към наказателна отговорност Румен Русев – главен архитект на Пловдив и Георги Бранеков – представител на фирмата, собственик на склада

60 нарушения на закона

Главният архитект е обвинен за близо 60 нарушения на нормативната база, уреждаща проектирането, изработването на работни и подробни устройствени планове, издаването на т.нар. скици-виза и тяхната презаверка, издаването на разрешение за строеж и неговото съгласуване и заверяване. Така той е допуснал осъществяване на противозаконна дейност в защитена територия за опазване на културното наследство.

Сред извършените от Русев нарушения има такива по издаване на заповеди, свързани с изменение на регулационните планове, реализирани вместо кмета на общината и без да са налични нужните документи. Пример за това са презаверяване на скици-визи в нарушение на разпоредбите на Закона за устройство на територията и при липса на актуален документ за собственост на „Одрин 8”. Издадени са две разрешения за строеж на дружеството без да е имало нужните проекти и пълномощни.

Подправени документи

Властите са открили в помещението, ползвано от фирмата, преправен документ, издаден от Министерството на културата - Национален институт за недвижимо културно наследство. „Поправката” е била в частта, удостоверяваща статута на "сградата на ул. "Одрин" 8", като вместо действителния текст е било вписано, че сградата не притежава статут на единична недвижима културна ценност и същата попада "извън охранителната зона на архитектурно-строителна недвижима ценност "Тютюнев склад на ул. "Одрин" в Пловдив и "е извън обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов археологически и архитектурно строителен паметник".

Снимка: БГНЕС

Спрямо всеки един от двамата обвиняеми е взета мярка за неотклонение „парична гаранция” в размер на по 2000 лева. Предвиденото наказание, свързано с противозаконна дейност в защитената територия, е лишаване от свобода от 1 до 5 години и глоба от 5 000 до 15 000 лева.

За използването на преправен официален документ, за което обвинение е повдигнато на Бранеков, наказанието е лишаване от свобода до 8 години.

По делото е приобщена и компютърна кореспонденция, касаеща корупционни практики, свързани с издаване на строителни разрешения и промяна на подробните устройствени планове, като тези практики продължават да се разследват.