Христина Ташева, директор на Младежкия център в Димитровград, разпоредила нацепването на рояла – акт, предизвикал възмущение в социалните мрежи, всъщност първоначално искала музикалният инструмент да бъде изнесен цял от сградата. Експерти обаче установили, че това би било много скъпо начинание заради поставени на всеки етаж на центъра прегради, които трябвало да бъдат махнати и поставени след това отново.
Това обясни пред bTV Ташева, уточнявайки, че именно това затвърдило решението й роялът да се разглоби, за да бъде изнесен, тъй като бил бракуван преди 20 години, вече не служел като музикален инструмент и се използвал само като мебел за украшение.
Според музикалния педагог Борис Вълканов обаче истината е друга. „Работил съм на него преди 6 години. Беше хубав инструмент. Никой не го е поглеждал, сигурно не са знаели, че свири”, коментира той.
Експерт на общината също взе отношение по скандалния случай. Антоанета Шаркова обясни, че Центърът за работа с деца и младежи е общинска структура от 2008 г., а Ташева била третият му директор, който правел опити да установи произхода на рояла. Той бил предоставен от предприетия в града - от неговия бивш културен дом. „Няма документация, затова не е заведен като материална собственост на центъра”, посочи още представителката на местната власт.
Натрошеният роял е на световно известната марка Блютнер, ръчно производство от средата на миналия век. Според музикантите е доста ценен. В такова състояние обаче той вече не може да бъде сглобен и да свири.