Днес се навършва една година от трагедията в село Хитрино. На 10 декември 2016 г. седем души загинаха, а 29 бяха ранени, след като товарна влакова композиция с газ дерайлира на гара Хитрино, близо до Шумен, а част от цистерните ѝ се взривиха.
Като причина за инцидента беше посочена превишената скорост на влаковата композиция.
Година по-късно хората в Хитрино живеят със спомена за трагедията.
„Всичко беше в пламъци. Ситуацията беше меко казано сложна, много къщи горяха, много бяха съборени. Една от цистерните гореше и нашият приоритет беше да спасим и да извадим всички хора”, спомня си пожарникарят Красимир Колев, който е един от първите, реагирали на трагедията.
„Това не може да се забрави. По никакъв начин”, допълва той.
Тогава на спасителите помага местен мъж, който познава всички семейства в селото и знае в коя къща колко хора живеят. Именно Стефан става „очите и ушите” на пожарникарите.
„Аз бях в дома си, когато усетихме взрива. Извадих семейството си то къщата, след което се върнах в долната махала да помагам”, спомня си той.
Катастрофата в Хитрино и последвалия взрив напълно унищожиха десетки къщи и човешки съдби. За възстановяването на селото бяха осигурени почти 33 млн. лв. от дарения, държавния бюджет и по линия на европейските фондове.
До момента са изхарчени малко над 7 млн. и 260 хил. лв.
И тук идва разделението – според част от жителите на Хитрино тези пари не се разпределят правилно, а механизмът, който определя кой колко да получи, е несправедлив.
За изразходването на средствата отговаря местният обществен съвет, който взема решения за отпускане на средства на базата на три основни групи – тези, чиито къщи са съборени или подлежат на събаряне получават най-много пари, втората категория са тези с частични разрушения, а третата – къщи с по-малки поражения.
Въпреки това много от жителите на Хитрино все още не могат да разберат точно по какъв начин се оценяват щетите и на какъв принцип се получават помощите.
От обществения съвет са категорични, че въпреки трудностите и проблемите, които има при работата им, злоупотреби със средствата няма.
Жителите на селото получиха и дарение от Камарата на строителите – вече са построени 10 къщи за най-пострадалите при трагедията. Новите сгради отговарят на всички съвременни стандарти и изисквания.
В момента в селото се строят още 14 къщи, а ремонти се извършват на десетки други.
Въпреки тези усилия обаче, все още нито едно семейство не е завърнало в дома си, а има и такива, които ще прекарат и тази зима в осигурените от държавата фургони.