Седемнайсет мъртви делфина са открити до края на юли тази година на територията от Бяла до Царево. Три от случаите са със съмнения за насилствена смърт, за което полицията е уведомена, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.

Броят на намерените трупове на делфини по Южното Черноморие към края на летния сезон през 2014 г. е бил 15, значително по-малък в сравнение с предходни години - 37 за 2013 г. и 74 за 2012 г.

От началото на тази година във Варненската екоинспекция са получени 15 сигнала за изхвърлени от морето делфини, като шест от тях са неоснователни. Година по-рано от постъпилите 16 сигнала за бозайници от разред Китоподобни, пет са били неоснователни, посочват от МОСВ.

Причините за смъртта на делфините обикновено са старост или удавяне, в следствие от оплитане в рибарски мрежи. Във Варна няма случай на установена насилствена смърт над делфини, а за да ограничи подобни инциденти, инспекцията подготвя информационни срещи с граждани за опазването на морските бозайници.

Трите вида черноморски делфини - обикновен, муткур и афала са защитени видове и е забранено тяхното "обезпокояване, преследване, улавяне, избиване, както и вземането на намерени мъртви екземпляри". Изключения от забраните се допускат с писмено разрешение от министъра на околната среда и водите или оправомощен от него заместник-министър.

При човешка намеса, довела до смъртта на морски бозайник от защитения вид, се сезира прокуратурата и започва производство по Наказателно-процесуалния кодекс.

Наказанията са затвор до пет години и глоба от 5000 до 20 000 лева.

При наличие на бедстващ или мъртъв делфин, сигнал трябва да се подаде на "зелените" телефони в РИОСВ-Бургас - 056/813212 и РИОСВ - Варна - 052/634 582, 052/634 579, информират от МОСВ.